Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Bebek Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli

*Suyla temizlenen meme ucunun nemli yada ıslak kalması çatlak oluşumuna sebebiyet verir. Her emzirmeden önce ve sonra meme gelen sütle silinerek temizlenmelidir. Ellerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

*Meme uçlarının kıyafetlerinize sürtünerek zarar görmesini önlemek ve memenin şeklinin değişmesine de engellemek için muhakkak sutyen giyilmeli ve ihtiyaç duyulursa göğüs pedi mendil kullanılmalıdır.

* Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her emzirmede iki memenin de dönüşümlü olarak verilmesine memede dolgunluğu azaltır ve süt salgılanmasını artırır.

* Bebeğinizi sık emzirmeniz ve bol almanız sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.

* Emzirirken memenin sadece ucu değil kahverengi kısmının hepsi bebeğin ağzına verilmelidir. Aksi takdirde meme ucunda çatlak meydana gelebilir.

* Meme, burun deliklerini kapatacak olursa anne meme üzerindeki parmağını hafifçe memesine bastırarak bebeğin rahat nefes almasını sağlamalıdır. Bebek hangi pozisyonda tutulursa tutulsun, bebeğin yüzü ve gövdesi anneye dönük şekilde olmalıdır. Sadece başı anneye dönük olan bebek memeyi kavrayamaz

* Bebek emzirilirken ilaç kullanılması halinde ilacın anne sütüyle bebeğe geçmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan ilaç almak bebek için sakıncalıdır.

* Bebeğinizi emzirirken onunla konuşmak, parmağınızı eline vermek, göz göze gelmeye çalışmak, onunla olan birlikteliğimizi arttıracaktır. Emzirme zamanları bebeğiniz litredir olduğumuz en değerli zamanlardır.

* Bebeğiniz ve kendiniz için zaman ayırın. Bebeğinize sarılın. Kucağa almak kucağa alıştırır diye, korkmayın, bebekler dokunulmaktan hoşlanırlar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles