Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Ünal Aysal Konuştu

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Spor medyasının müdürleriyle bir sohbet toplantısı düzenledi.

İŞTE O TOPLANTIDA Kİ AÇIKLAMALARI

“Bazı soru işaretlerinin kimsenin kafasında kalmasını istemedim. Bunları yanıtlayıp Galatasaray’da bir devri kapatalım. Son 2 ay içerisinde medyanın bir kesiminden ciddi bilgi kirliliği ve saldırı musallat oldu. Bazı spor programları, magazin programı haline geldi. Çok büyük yalanlar üretildi.” “Göreve geldikten 1 ay sonra Riva ile ilgili bana her türlü yetki verildi. Satabilirdim, kiralayabilirdim ancak dokunmadım. Borçlar bana miras olarak geldi. Bu borçlardan kurtulmak bizim görevimiz. Borçlarla ilgili projelendirme yaptım. Borç yükünü hafifletmek istedik. Ben formulü ürettim ama kabul ettiremedim. Galatasaray, mali açıdan en güçlü kulüptür. Buna rağmen bu borç yükünden kurtulamadıkça yükselmesi mümkün değil.”

ÇIKARTTIM 23 MİLYON DOLAR ÖDEDİM

“AIG hisselerinin satılarak kulüp rahatlatıldı. 2002 senesindeki yönetim bana geldiler. AIG ile anlaşma yaptıklarını, 1 hafta içerisinde para ödemezsek 60 milyon dolarlık ödeme yapılması gerektiğini, ödeme yapılmazsa kulübün kontrolünün bu şirkete geçirileceği söylendi. Bu bana tuhaf geldi. Burada önemli olan para değildi. Bu hisse o zamanki yönetimin yanlış iaderesiyle (Faruk Süren dönemi) yönetimi birebir denetleyen bir hadiseydi. Önemli olan bu hisseyi alabilmekti. O zaman çıkarttım 23 milyon doları ödedim. Hisseleri üstüme aldım. Böyle bir sıkıntıdan kurtulmuş oldu kulüp.” “Bunu genel piyasa rakamından sattık ve 37 milyon dolar para kazandık. Bu paranın tamamı kulübe gitti. Kulüp bu paranın 23 milyon dolarını bana ödedi. Avansları iade etti. Diğer yatırımcılar gibi bana ödeme yaptı. 5-6 milyon dolar ektra para aldı.

2011 YILINDA İYİ BİR MİRAS ALMADIK

“Mayıs 2011’de Galatasaray’ın sermayesi 2.8 milyon dolar’dı. Bugün 21.8 milyon dolar. Galatasaray’ın hisselerini satma hakkımız yok ve bu konuda bir talebimiz olmadı. Biz 2011 yılında iyi bir miras almadık. Bunu ilk kez söylüyorum. Stadın isim hakkı satılmış, parası harcanmıştı. Futbola yaptığımız yatırımlarının karşılığını başarılar ve kupalar ile aldık.”

KORKSAYDIM 2011’DE BAŞKAN OLMAZDIM

Ben korksaydım 2011’de başkan olmazdım. Ayrılma sebebim net, sorunlarımızın cevabını araştırıp buldum ama formüllere onay alamadığım için gidiyorum.”

KULÜBÜMÜZDE MALİ RİSK YOKTUR

“Yanlış transferlerimiz olmuştur. Bütün teknik direktörler farklı taleplerle geldi. 2011’de futbolcu ödemeleri 6-7 ay geç yapılıyordu. Şu an 1,5 aya kadara düşürdük. Bir aile havasında sorunlarımızı paylaşarak çözmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz ay talimat verdim, dünyanın en büyük denetleme kurumlarından biri yaptığım işleri şu anda denetliyor. Kulübümüzün hiçbir şekilde mali bir riski yoktur. Türkiye sınırlarını aşmak istiyorsak ekonomik olarak Avrupa takımlarını yakalamalıyız.”

ÖNEMLİ OLAN KUPA DEĞİLDİ

“Ben ve arkadaşlarım, hayal satmadık. Şeffaf olmaya gayret gösterdik. Camianın yönetime güvenmesi gerekir. Güven kaybolursa, görevi icra edemezsiniz. Hiçbir oyunun parçası olmadık. Sadece ahlaki yarışmaların içinde olduk. Şüphe duyduğumuzda o yarışmadan çekildik. Önemli olan kupa değildi. O mesajı verdik.”

KAÇMAK İÇİN BİR SEBEBİM YOK

“Biz çok uluslu bir camiayız. Diğer kulüplerden en büyük farkımız da bu. Dışarıya açığız. Bunu geliştirmeye devam etmeliyiz. Bugün en ciddi sorunumuz, futbolun ülkemizde vasıfsız kişilerin elinde olması. Galatasaray’ın kesinlikle ödenmemiş bir vergisi yok. Taksitlendirilmiş vergi borcu var ve bu borcu ödüyor. Ben hiçbir devlet ihalesine girmedim. Bu tip ilişkiler içerisine girmedim. Yurt dışına kaçmak için bir sebebim yok. Cüneyt Çakır, Galatasaray konusunda şaibeli bir hakemdir. Maçı sertleştireceğini düşünüyorum” dedi.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar