Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Anayasa Türleri Nelerdir?

Anayasaları değişik görünüm şekilleri çerçevesinde sınıflandırarak her bir sınıf altında değişik türleri ortaya çıkarmak mümkündür.

Yazılı-Yazısız Anayasa Ayrımı

Yazılı yazısız ayrımı genelde benimsenen hukuk sistemine göre belirlenmektedir. Dünya çok az ülkenin anayasası yazısızdır.

Örneğin;
-İngiliz anayasası, kısmen İsrail anayasası. Bu anayasaların hukuka göre anayasal yaklaşımları benimsedikleri anlamına gelmektedir.
-Osmanlı-Türk anayasal tarihinin tüm anayasaları ve hatta anayasal nitelikteki belgelerinin hepsi yazılıdır.

Çerçeve-Kazuistik Anayasa Ayrımı

Eğer bir anayasa, genel ifadeler içeriyor ve kendi genel ifadelerinin içinin doldurulmasını kanunlara bırakıyorsa bu çerçeve anayasadır. Diğer taraftan eğer bir anayasa, kanunlarla düzenlenecek konuları dahi düzenleyecek kadar detaya inmiş ise buna da detaycı anlamına gelen kazuistik anayasa denilir.

Örneğin;
– 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu çerçeve anayasa özelliği göstermektedir.
– 1876 Kanunuesasi, 1924-1961 ve 1982 anayasaları kazuistik anayasa özelliği göstermiş ananaslardır. En kazuistik anayasamız 1982 Anayasası’dır.

Yumuşak-Sert Anayasa Ayrımı

Eğer bir anayasa, normal kanunlar ile aynı değiştirilme ve kaldırılma usul ve kurallarına tabi ise yumuşak, normal kanunlardan daha zor değiştirilebilir usul ve kurallara sahip ise, değiştirilemez hükümleri bulunuyorsa, değişikliklerinin halkoyuna sunulması şartı getirmiş ise belirli bir süre veya tamamen değiştirilmesini yasaklamış ise sert anayasa olarak adlandırılır.

Örneğin;
-1876 Kanunuesasi, 1924-1961 ve 1982 anayasalar ise normal kanunlardan daha zor değiştirilme usullerine tabi olduklarından sert anayasalardır.

Maddi Anayasa-Şekli Anayasa Ayrımı

Bir kural devletin temel organları ve bu organların birbirleri ile işleyişi açısından düzenleme getiriyorsa bu kural somut olarak anayasa tanımına giren bir kural olduğundan, adına anayasa denmese bile bu kural maddi olarak anayasa kuralıdır.
Ancak bir kural, ister devletin temel organlarını ilgilendirsin ister başka bir konuyu düzenlesin, yetkili makamlarca anayasa adı altında çıkarılan bir metnin parçası ise o kural da şeklen anayasa kuralıdır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles