Besin Kaynakları Nelerdir?

0
2707

Sağlıklı Yaşam İçin Günlük Tüketilmesi Gereken Besinler

Besinler, hayvansal ve bitkisel kaynaklı olarak iki genel gruba ayrılır. Yeterli ve dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri genel olarak dört grupta toplayabiliriz:

* süt yoğurt ve peynirler
* Et Balık tavuk yumurta kuru bakliyat fındık fıstık ceviz
* ekmek pirinç makarna (tahıllar)
* meyveler ve sebzeler dört besin grubunu oluşturmaktadır.

Günlük Tüketilmesi Gereken Besinler ve Miktarı

Birey kuru baklagillerden nohut, mercimek, kuru fasulye günde bir tabak, haftada 3-4 kez bir tabak yiyebilir. Bu gruba ait olan etlerden 3 köfteyi veya bir parça tavuk veya balığı haftada bir öğün yiyebilir. Yine bu besin grubundan yumurtayı da yemediği günlerde bir tane yiyebilir. Burada önemli olan et yerine ne yiyebileceğimiz bilmektir. Eğer bir tabak nohudu pilavla birlikte yersek 3 köfte yemiş gibi vücudumuza yarar sağlarız. Bir başka deyişle tüm kuru baklagiller ile birlikte özellikle de bulgur, pirinç pilavı ile yediğimizde ya da yumurta yediğimizde et yerine geçebilir.

Süt ve süt ürünleri gelişmekte olan çocuk için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu ihtiyacını karşılamak için günde 1 bardak süt yoğurt veya kahvaltıda bir küçük parça peynir yiyebilir.

Tahıl ve tahıldan yapılan yiyeceklerden günde yiyebileceği miktarlar ise, örneğin iki dilim börek sebze yemeklerinin yanında günde 2-4 dilim ekmek yiyebilir.

Nişasta /şekerli yiyecekler ve yağdan günde yiyebileceği miktarlar ise, örneğin bir çay kaşığı bal, yemekler içinde kullanılan sıvı yağ, bal ve pekmezde şeker ihtiyacını karşılar ve çocuk için yararlıdır. Enerji ihtiyacımız şeker veya yağdan alırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here