Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebeklerin sağlığı ve gelişiminde özellikle ilk altı ayda önemli bir besin kaynağı olan anne sütü bağışıklık sisteminden beyin gelişimine kadar bebeklerin sağlığı ve gelişiminde pek çok olumlu etki yaratır. Anne sütü ile beslenen bebekler bulaşıcı rahatsızlıklara ve alerjik rahatsızlıklara daha az maruz kalır ve daha sağlıklı olurlar.

Anne Sütünün Faydaları

* Anne sütü mikropsuz ve en temiz gıdalar.
* Anne sütü bedavadır.
* Her yerde her zaman kullanıma hazırdır.
* Anne sütü bozulmaz, her koşulda taze ve sağlıklıdır.
* Bütün vitaminleri içerir.
* Çocukları hastalıklardan koruyan koruyucu maddeleri içerir.

 

 

Ağız Sütünün Faydaları

Bebeğin doğumunun hemen ardından memeden gelen ilk koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte ağız sütü (kolostrum) denir. Doğumdan sonra ilk üç-dört gün salgılanır. Ağız sütü bebekler için çok yararlıdır.

* Bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Ağız sütü bebeği hastalıklara karşı koruyan maddelerden çok zengindir.

* Ağız sütü daha sonraki günlerde memeden salgılanan süte göre protein mineral ve vitaminlerden zengin yağ ve karbonhidrat bakımından fakirdir. Ancak bebeğin ilk günlerde ihtiyacı olan maddeleri içerir.

* Bağırsak hareketlerini uyarıcı etkisi vardır. Bu da bebeğin mekonyumunu (siyah renkli ilk kaka) kolayca çıkarmasını sağlar.

Bu sebeple doğumun ardından ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye götürlmelidir. İlk etapta az gelen ağız sütü bebek için kafidir. Bebek emdikçe anne sütünü giderek artar. Anne sütünü verme konusunda eğitim almak için sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

 

Anne Sütünün Yetmediği Durumlarda Ne Yapılmalı?

Anne sütünü veremediğiniz de yada anne sütü yetmediğinde bebeğimizi mamayla beslemeniz gerekir. Bu durumda da bebeğe mama biberonla verilebilir. Biberonun temizliğine özen gösterilmelidir.

Biberonla beslemek amacıyla yeterli miktarda (3-4 adet) biberon, biberon emziği, şişe fırçası, büyük bir kaynatma kabı bulundurmanız lazım. Biberon emziğinin deliği istenilen büyüklükte olması gerekir. Ters dönderdiğinizde saniyede 2-3 damla akması idealdir.

Toz şeklinde satın alınan mamayı kaynatılıp ılıtılmış suyun içine atıp çalkalayın sıcaklığını kontrol etmek amacıyla bir damla sütü bileğinize akıtın. Sıcaklık kontrolünden sonra bebeğinizden mamayı verin. Her beslenme için yeni mama hazırlamaya özen gösterin.

Toz halinde satılan mamaya herhangi bir şey eklenmemeli, anne sütüne nazaran daha yoğun olması sebebiyle bebek daha az beslenmelidir. Ortalama 3-4 saatte bir beslenme kafi olacaktır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar