Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Yeni Doğan Bebeğin Fiziksel Özellikleri

Yeni Doğan Bebeğin Başı Nasıl Görünür?

Yeni doğan bebeğin başı diğer vücut bölümüne göre daha büyüktür. Doğumu takip eden ilk aylarda en hızlı büyüyen vücut bölümü baştır. Zamanında doğan bebeklerde doğumda yaklaşık 35 santimetre olan baş çevresi 5-6 yaşlarında yetişkin başının boyutuna yaklaşır. Yeni doğan bebeklerde baş kemikleri arasında boşluklar vardır. Bu boşluklara bıngıldak adı verilir. Bıngıldaklar bebeğin doğumda kafasının kanaldan kolayca geçmesini sağlar ve beyin gelişimine imkan verir. Bıngıldakların içe çökmüş veya dışa çıkmış olmaması lazımdır. Bir de zamanından evvel veya sonra kapanmaları da sıkıntılıdır. Böyle bir durum bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler. Sağlıklı çocuk kontrolüne gittiğinizde bebeğinizin baş çevresi sağlık personeli tarafından ölçülecektir ve size konuyla ilgili gerekli bilgiler verilecektir.

Bebeğinizin başını tutmasına yardımcı olun. Henüz baş kontrolü olmadığı için başı gövdesinin üzerinde sallanabilir. Bebeğinizi gövdesinden tutarak asla sallamayın, sarsmayın.

 

Yeni Doğan Bebeğin Kilosu Kaç Olmalı?

Bebekler genelde farklı kilolarda doğarlar. Zamanında doğan bir bebeğin kilosu 2800-3500 gram civarındadır. Ama normal vaktini doldurduğu halde, 2500 gram altında da doğan bebekler de mevcuttur. Bu bebeklere düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Yeni doğan bebekler ilk iki-üç günde kilo kaybına uğrarlar. Bunun sebebi dışkı ve idrar yolu ile vücudun su kaybına uğramasıdır. Anne sütü verilmesine özen gösterilirse kısa sürede normal kilosuna ulaşır. Kilo kaybı artarsa üçüncü ve dördüncü günlerde bebekte ateş görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bunun dışında bazen kız bebeklerin vajinasından akıntı gelebilir ve bu akıntı bazen kanlı da olabilir. Bu anneden bebeğe geçen hormonlar sebebiyle olup zararsız ve geçici bir durumdur. Yine erkek bebeklerin er bezlerinin torbada olması hissedilebilmelidir. Eğer kasıklara doğru çıkmış ise doktorunuza danışmalısınız.

Kız ve erkek bebeklerde anneden geçen hormonlar sebebiyle memelerinde şişme ve salgı olabilir. Ancak bu durum birkaç gün içinde kendiliğinden geçeceğinden dokunulmamalıdır ve ovalanmamalıdır.

Yeni Doğan Bebeğin Cildi Nasıl Görünür?

Yeni doğan bebeğin cildi pembe renkte yumuşak ve çok hassastır. Cilt yağlı bir madde ile çevrilidir ve bu madde 2 gün içinde deri vasıtasıyla emilir. Bu nedenle genellikle bebek hastanede hemen yıkanmaz, silinerek temizlenir, kurulanır. Bebeğin cildi tüyle kaplıdır. Ancak bunlar İki hafta içinde kendiliğinden dökülür

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles