Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Yeni Doğan Bebek Refleksleri

Gözümüzün önünden bir böcek uçarak hızla geçince gözümüzü kapatırız. Dışarıdan gelen bir uyarıcıya karşı vücudumuzun ani tepkiler vermesine refleks diyoruz. Refleksler vücudumuzun koruma mekanizmasıdır. Yeni doğan bebeklerde beyin olgunlaşması henüz tamamlanmamış olduğundan bebeklerin doğumdan itibaren sahip olduğu bu yaşamsal refleksler onların doğal korunma mekanizmasıdır. Duyu organları gibi reflekslerde bebeğin dünyayı tanınmasında yardımcıdır. Bu reflekslerin çoğu birkaç ayda kaybolur. Refleksler bebeğin gelişiminin takibinde de çok önemlidir.

 

Yeni Doğan Bebekte Görülen Refleksler

 

Moro Refleksi

Yüksek bir ses, bir kapı çarpması gibi ani gürültüler karşısında bebeğiniz ayda sıçrar gibi el ve ayaklarını hareket ettirir. hatta sonra ağlamaya başlar. Bu durum moro refleksi olarak tanımlanır. Bu refleks 3-6 ay arasında kaybolur.

Yakalama Refleksi

Bebekler avuç içlerinde dokunulduğunda parmağı yakalayabilir. Bu refleks yakalama refleksi olarak tanımlanır. Bu refleks bebek 4 aylıkken kaybolur.

Emme Ve Arama Refleksleri

Bebeğinizin ağzının kenarını hafifçe dokunduğunuzda başını öne doğru çevirdiğini ya da bir cismi yakaladığında emmeye başladığını görebilirsiniz. Bu durum emme ve arama refleksi refleksleri olarak adlandırılır. Bu refleks beş ve altıncı aylara kadar devam eder. Bebek aç olmasa da bu refleks nedeniyle ağzının kenarına dokunulduğunda ya da ağzına yakın bir yere giysisi değdiğinde aranmaya ve ağzını açmaya başlar.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles