Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Çocuğumda Uyku Problemi

Anne ve babalar çoğu zaman çocuklarının uyku probleminin olup olmadığının farkına varmazlar. Ancak herhangi bir nedenden dolayı çocuklarını doktora götürdüklerinde uyku problemlerinin olup olmadığı ortaya çıkar. Çocuklarda görülen uyku bozuklukları yaygın olarak uyku düzensizliği olarak kendini gösterir. Küçük çocuklarda uykusuzluk problemi çok nadirdir onlar da genelde uykuya dalmada güçlükler olarak yaşanır ya da uykularından sık sık uyanma durumları oluşur.

 

Çocuklarda Görülen Uyku Probleminin Tespiti

Bu durumda çocukların aile düzenlerine bakmakta yarar vardır. Ailenin uyku kültürü nasıldır, çocuk kaçta uyanmaktadır, evdeki gürültünün düzeyi nedir, ailenin saat kaçta uykuya geçtiği bütün bu özelliklere bakmak gerekmektedir. Çocukta görülen uyku probleminin tespiti yapılmış olur. Bunun için ailenin uyku takvimi de çıkartılabilir.

 

Uyku Problemi Olan Çocuklara Öneriler

Çocuğun uyku problemlerinin giderilmesinde yalnızca bir teknik başarılı olamayabilir. Ancak bununla birlikte birden fazla davranışsal yaklaşım teknikleri kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi sönmedir. Davranışta sönme; belirli bir davranış yapıldığında pekiştirme olmadığında o davranışın azalması ya da ortadan kalkmasıdır. Anne-baba çocuklarının yatma zamanı geldiğinde çocuğun Öfkeli hareketlerini görmezden gelebilirler. Çocuk kendi yatağından kalktığında ya da ebveynin odasına geldiğinde mümkün olduğunca ilgisiz kalınmalı ve çocuğun odasına geri dönmesi mutlaka söylenmelidir.

Bir diğer Teknik şekillendirme tekniğidir bu durumda Çocuğun uykusu ile ilgili hedef bir davranış belirlenir ve o hedef davranışa adım adım ulaşılmaya çalışılır. Çocuk istenilen uyku davranışını gösterdikçe çocuğa birtakım ödüller sunulabilir. Böylece çocuğun uyku davranışı düzene girebilir.

Başka bir teknik ise olumlu pekiştirme tekniğidir olumlu pekiştirme tekniğinde ise çocukta istenilen davranış ortaya çıktığında, davranışın gelecekte de ortaya çıkmasını sağlamak için ödül verilebilir. Çocukların uyku problemlerinin giderilmesinde bu tekniğin başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Örneğin çocuktan istenen davranış akşam saat dokuzda yatağında olması gerekiyorsa ve çocuk saat dokuzda yatağına gitmişse mutlaka ödüllendirilmesi gerektiği yönünde kullanılır. Kullanılacak olan pekiştireçlerin maddi pekiştireçlerden çok manevi pekiştireçler olması daha uygun olacaktır. Örneğin; çocuğa ilgi ve şefkat gösterme, çocuğa sarılmak,aferin demek gibi…

 

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Anne ve babaların bu konuda eğitime ihtiyaç duydukları çeşitli örneklerle ortaya konmuştur. Örneğin ebeveynler çocukları gece uyandıklarında mutlaka yanlarına gidip onlarla ilgilenmeleri gerektiğini düşünürler, bu da çocukların geceleri ağlama davranışlarını pekiştirir. Oysa anne ve babalar ortada çocuğun ciddi bir problemi ya da İhtiyacı yok ise belli bazı davranışlarını görmezden gelebilirler ve çocuğu tekrar kendi yatağına gönderilmelidirler. Bu sayede hem çocuk uyku ihtiyacını karşılamış olur, hem de anne ve baba uyku ihtiyaçlarını karşılamış olur. Aksi durumda her iki taraf için de gerginlik ve huzursuzluklar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle uyku problemlerini giderilmesi için anne ve babalarında belli eğitimlerden geçmesine ihtiyaç duyulmaktadır

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles