Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Dürtü Kontrol Bozukluğu Tedavisi

Dürtü kontrol bozukluğu anne babalar için son derece önemli bir konudur. Özellikle küçük çocuklarda daha sık görülen bu problem büyük önem arz etmektedir. Anne babalar çocuklarından itaat etmelerini istemektedirler. Küçük çocuklar gelişimlerinin doğası gereği dürtüsel davranırlar. Çünkü bu çocuklar bütün gelişim alanları bakımından hızlı bir gelişim seyri gösterirler. Aslında bu durum çocukların normal bir gelişim gösterdiklerinin bir ifadesidir. Ancak uzun süreli ve aşırı dürtüsel davranışlar psikiyatrik incelemesine ihtiyaç duymaktadır. Küçük çocuklar yüksek enerji taşırlar bunu da ancak motor becerileri ile dışarıya atarlar, çevrelerinde sürekli koşturma faaliyeti içerisindedirler. Bu durumda çocuk öz denetimini sosyal ilişki içerisinde düzenleyebilecek ilerleyen yaşlarda dürtülerini kontrol etmeye başlayacaktır.

 

Çocuklarda Dürtüsel Davranışlar Ne Zaman Azalma Gösterir?

Çocuklar okula başladıktan sonra artık dürtüsel davranışlar da bir azalma görülür
Çocukların dürtü kontrolü sağlayabilmelerinde ebeveynlerin rolü çok büyüktür anne babalar dürtü kontrolü için İlkin çocuklarına uygun çevre koşulları sağlamalıdırlar ve yine çocukları ile birlikte günlük yaşam etkinliklerini planlayabilmeliler. Çünkü çocuklar henüz plan yapma becerisini geliştiremediklerinden dolayı ebeveynler çocuklarıyla duygudaşlık kurar ve günlük yaşamlarını planlayabilirler.

Çocuklarda Dürtü Kontrolü

Çocukların günlük yaşam becerileri planlanırken mutlaka çocuklar da kararlara dâhil edilmelidirler. Bu sayede çocuklar karar verme plan yapma becerisini geliştirirler ve çocuklar çok aceleci davranmayıp bazı şeyleri ertelemeyi öğrenirler. Bu da dürtü kontrolünü son derece azaltmada etkili bir yöntemdir. Dürtü kontrol ve önlemede planlama yapılırken örneğin; çocuğun uyku saati. Beslenme ve oyun saati düzenlenebilir. Dürtüsel davranışların kontrolünde anne babalar da rol model teşkil ederler, kendi dürtülerini kontrol edemeyen anne ve babalar çocuklarına uygun model oluşturamazlar. Çocuk yetiştirme konusunda birbirleriyle hemfikir olmayan anne ve babalar çocuklarına olumlu davranış kazandırma konusunda zorlanırlar.

Çocukların dürtülerini kontrol edebilmeleri için anne ve babalar ev içerisinde bazı kurallar koyabilirler yine bu kurallara mutlaka çocuklar dâhil edilmelidir. Kuralların çocuklarla birlikte belirlenmesi çocukların bu kurallara uyabilme becerisi göstermelerini ve yaptıkları davranışların sonuçlarını üstlenmesini sağlar. Buradan yola çıkarak çocukların sadece büyüyerek değil aynı zamanda öğrenme yoluyla da bu becerilerini geliştirebildikleri ortaya çıkmaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles