Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Okul Korkusu Nedir?

Okul korkusu genelde çocukların okula gitmek istememesi ile ortaya çıkan bir kaygı durumudur. Aslında çocukların okula gitmek istememesi daha çok evden ayrılmama ya da anneden ayrılmama ile kendini gösterir.

Çocuklar okula gitmemek için genelde birtakım fiziksel şikayetlerini öne sürerler. Örneğin, öfkelenmek,ağlama krizlerine girmek, karnım ağrıyor demek, başım ağrıyor demek gibi bir takım tepkiler ortaya koyarlar. Ancak biz biliyoruz ki aslında çocuğun yaşadığı bu yoğun kaygı daha çok anne ve babasından ayrılma kaygısıdır.

Okulların açıldığı ilk günler mutlaka bir uyum sürecinin olması gerekir. Aksi halde çocukta okula alışamama korku, kaygı tepkileri gösterilebilir. Bazı çocuklar için de bu bir uyum problemine dönüşmeden, okullarına çok kısa sürede adapte olurlar. Çocuklar bazen de evde nelerin olacağını merak eder dururlar okuldayken. Hele de yeni bir çocuk doğmuşsa acaba annem bebekle ilgileniyor mudur,acaba iyi vakit geçiriyorlar mıdır ya da annem babam acaba gezmeye gitmiş olabilirler mi, acaba markete mi gitmişler gibi birtakım şeyler düşünür durur. Ve bu nedenle evden ayrılmak istemeyebilir, bir başka neden de çocuğun bağımlı ilişkiyi geliştirilmesinden kaynaklanabilir ya da anne babasıyla güvenli bir bağlanma ilişki kuramadığı için yine kaygı yaşayabilir. Bazı çocuklar anne ve babalarının kendini terk edeceklerini düşünürler, içe kapanırlar, sinirli bir ruh haline bürünürler.

 

Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

Birincisi çocuk okula gitmediği için onu kesinlikle suçlayıp azarlamamalıyız,çocuk okula gitmezse neleri kaybedeceği anlatılabilir, çocukla bir anlaşma yapılabilir, aşamalı olarak çocuk okula araştırılabilir ,Örneğin; okulun girişine geldiğinde ödüllendirilir bahçeye girdiğinde ödüllendirilir kantine geldiğinde ödüllendirilir ve en nihayetinde sınıfına geldiğinde ödüllendirilir, çocuklarımızın yanında öğretmenlerle ilgili olumsuz şeyler konuşmamalıyız, çocuklarımızla birlikte çok fazla sınıf ortamına girip rahatsızlık vermemeliyiz,çocuğun ayrılmakta zorlandığı Bir yetişkin tarafından okula getirilmemeli,okuldaki vedalaşmalarımız özellikle çok fazla uzatılmalıdır, çocuğu asla öğretmeniyle korkutmamalı, anne baba olarak öğretmen ile ilgili olumsuz şeyler çocuğun yanında konuşmamalıyız,çocuğun kaygılarını yersiz yerlerde çok fazla dile getirerek çocuğu utandırmamalıyız, çocuğu okula göndermeden önce evde yapacağımız etkinlikleri çocuğun yanında konuşmamalıyız ,çocukları asla tehdit etmemeliyiz ve çocuğun okula dönmesi konusunda mutlaka kararlı ama sevecen tutumumuzu göstermeliyiz .
Bunları başarabilirsek çocuğumuz sorunsuz bir şekilde okuluna alışacaktır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles