Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Karabasan Nedir?

Çocukların büyük bir kısmı uykularında gördükleri kabusları hatırlayabilmektedirler. Örneğin, küçük bir çocuk gece uyanarak anne ve babasının odasına gelerek onlara gördüğü kötü rüyayı anlatabilir. Canavarlar gördüğünü ya da bazı yaratıklar gördüğünü belirtebilir. Çocukların hayal güçleri de göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir stres faktörü bu durumu ortaya çıkartabilir.

 

Karabasandan Kurtulmak İçin Ne Yapılır?

Çocuklarda görülen kabuslar çok fazla müdahale gerektirmezler. Müdahale edilmese de zaman içinde ortadan kaybolmaktadırlar. Çocuğun gündelik yaşam rutinine bakmakta fayda vardır. Çocuğun yaşamında herhangi bir stres faktörü varsa bu çözülmelidir. Çocuğun korkularını, kaygılarını dile getirmesine imkanlar tanınmalıdır. Çocuk kendisini ne kadar çok ve farklı biçimlerde ifade edebilirse o kadar rahatlayacaktır. Örneğin, resimle, hikâye anlatmayla, oyunla ya da başka herhangi bir biçimde kendisini ifade edebilir. Eğer bu kabuslar uzun bir zaman diliminde ve sıklıkla örneğin, haftada en az iki kez olmaya başladıysa o zaman mutlaka bir doktora gitme ihtiyacı hissedilir.

Sıklıkla görülen bir problem değilse, çocuğa müdahale edilmemelidir. Ancak çocuğun kendine ya da başkasına zarar verme ihtimali varsa müdahale edilebilir. Anne ve babalar bu konuyla ilgili olarak daha çok güvenlik kısmında eğitilmelidirler. Burada önemli olan çocuğun güvenlini sağlamak ve rahatlatmaktır.

 

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku sırasında soluksuz kalma, burun ya da ağız yoluyla nefes alamama durumudur. Küçük çocuklarda uyku apnesi görülebilir. Bu durumlarda çocuklarda uyurgezerlik ya da alt ıslatma davranışı da görülebilir. Bazen de büyüme hormonlarını da etkilediği için çocuklarda gelişim geriliğine sebep olabilir.

Uyku apnesi veya diğer uyku bozukluklarında ailenin yaşam biçimi de araştırılmalıdır. Anne ve babalar bu konuda çeşitli bilinçlendirme çalışmalarından geçirilmeli ve bu konuda uzman kişilerden destek almalıdırlar. Ebeveynlerin çocuklarda uyku düzeni oluşturmada gösterdikleri tutum bu bilinçlendirme çalışmalarıyla daha sağlıklı ve güvenli bir uyku periyodu ortaya çıkartacaktır. Örneğin aşırı baskıcı bir aile tutumu yaklaşımı çocuklarda daha farklı problemlere yol açacağı gibi kendilerini de çok huzursuz edecektir. Çocuğa güven veren, çocuğa şefkat, ilgi ve sevgi ortamı oluşturan hoş görülü bir aile ortamında çocuğun uyku düzeni de buna göre şekillenecektir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles