Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Dünyadaki En Meşhur Caddeler

Her şehrin bir gözde caddesi vardır.Gelin bakalım dünyadaki en popüler caddeler neresiymiş bir göz atalım..

Dünyanın herhangi bir yerine gitmek üzere plan yaptığınızda önce en popüler caddesine gidersiniz, ya çok tarihi eser vardır, ya çok kalabalıktır yada alışveriş için sayamayacağınız kadar çok mağaza vardır. Bizde en az şehirleri kadar popüler olan caddeleri sizler için derledik.

1. Champ Elysee – Paris

1. Champ Elysee - Paris
Champ Elysee, Şanzelize diye okuduğumuz Paris’ e gidipte uğramadan dönülmeyen bir Eyfel Kulesi vardır birde Champ Elysee. Zaten fırsatınız olduğunda giderseniz sizde hee bundan dolayı bu kadar popülermiş diyeceğiniz bir cadde.

2. Via Monte Napoleone – Milano

2. Via Monte Napoleone - Milano
İmkanı olanların sırf alışveriş için İtalya’ ya gittiklerini duyuyoruz, İtalya’ da nerden alışveriş yapıyorlar diye merak ettiğimiz o cadde işte. Milano’ nun  göbeğinde tam bir alışveriş caddesi. Sağlı sollu, yüzlerce lüks markanın ürünlerini sattığı, caddenin sonunda müthiş Galleria ya ve ardından Duomo di Milano’ ya ulaştığımız cadde.

3. La Rambla – Barcelona

3. La Rambla - Barcelona
En az Barcelona kadar popüler olan, kilometrelerce uzunluğunda sonunda denize ulaştığınız meşhur La Rambla caddesi. Caddede yürürüken tüm Barcelonalıların profillerini görebilir, alışveriş yapabilir, tarihi eserler ile karılaşabilir ve tabi enteresan sokak sanatçıları ile karşılaşabilirsiniz.Gittiğinizde Barcelona’ nın en sevdiğiniz yeri olacak.

4. 5th Avenue – New York

4. 5th Avenue - New York
New York eyaletinin  yaklaşık 10 km uzunluğundaki en meşhur caddesi. Hatta Apple’ ın ilk mağazasının açıldığı yer. Gittiğinizde New York’ un nasıl bir yer olduğunu büyük ölçüde size alatacaktır.

5. Red Light District – Amsterdam

5. Red Light District - Amsterdam
Bir caddeden daha çok aslında bir bölge diyebiliriz. Hollanda hükümetinin, bir çok ülkede illegal olan şeylerin legal hale getirildiği müstesna yerlerdendir. Gidince ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız, şüphem yok.

6. İstiklal Caddesi – İstanbul

6. İstiklal Caddesi - İstanbul
İstanbul’ a ilk gelenlerin sanırsam en çok gitmek istediği yerlerin başında geliyordur. Öyleki günün ve gecenin her saati insan seline şahit olabileceğiniz, nostaljik tramway ile gezebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir caddemiz.

7. Hollywood Bulvarı – Los Angeles

7. Hollywood Bulvarı - Los Angeles
Melekler şehri olarakta biline Los Angeles’ in en meşhur caddesidir. Öyleki ünlülerin en çok takıldığı caddelerden olduğu için “Şöhret Yolu” olarakta bilinir.

8. Via Del Corso – Roma

8. Via Del Corso - Roma
Eğer bir gün Romaya giderseniz sadece bu caddeyi gezseniz bile Roma’yı gezmiş kadar olabileceğiniz bir caddedir. Hem alışveriş yapıp hemde bir çok ünlü tarihi eserleri görebilirsiniz. Oldukça uzundur hee sürekli yürümek yorucu olabilir 🙂

9. Chandni Chowk – Yeni Delhi

9. Chandni Chowk - Yeni Delhi
Hindistan’ ın Yeni Delhi şehrindeki ilk yerleşim yerlerinden olan hatta eski Delhi olarak bilinen bölgedeki en kalabalık caddedir. Bizim İstiklal caddemiz gibi insanın eksik olmadığı orjinalliğini büyük ölçüde koruduğu ve sizi gerçekten Hindistan’ da hissttirecek bir caddedir.

10. Las Vegas Strip – Nevada

10. Las Vegas Strip - Nevada
Amerika’ nın Nevada eyaletindeki Casinolar bölgesi, bekarlığa veda partilerinin vazgeçilmez yeri. Ee kendisi güzel olursa caddesi meşhur olmaz mı, Las Vegas Strip, zaten Las Vegas’ a giderseniz muhakkak gideceğiniz bir caddedir.

11. Lombard Sokağı – San Francisco

11. Lombard Sokağı - San Francisco
Dünyanın en çok kıvrıma sahip ve en ünlü sokaklarındandır. Arabadan inip rabanızı yürüyerek gezmek isteyecek kadar güzeldir. Öyleki bir çok Hollywood filminde de bu mekandan sahneler ile karşılaşabilirsiniz.

12. Canal Grande – Venedik

12. Canal Grande - Venedik
Kanalların şehri Venedikte normal cadde bulmamız zor tabi, bizde o yüzden Venedik’ in en büyük kanalı olan Büyük kanalı seçtik. Üzerinden kayıkla geçmek kadar farklı bir keyif olmaz sanırım. Her ne kadar biraz tuzlu gelse de sürekli Venedik’ e gitmiyorsunuz sonuçta.

13. Bağdat Caddesi – İstanbul

13. Bağdat Caddesi - İstanbul
İstanbul’ un en nadide caddelerindendir kendisi, hatta Dünyadaki en uzun caddeler sıralamasında da üst sıralardadır. Kadıköy sınırları içindeki caddede alışverişin kralını yapabilrisiniz.

14. Khao San Caddesi – Bangkok

14. Khao San Caddesi - Bangkok
Hani bazen olur ya böyle sırt çantanızı alıp bi yerlere gidip standart hayatınızdan uzaklaşmak istersiniz. Heh tam da bunun için var olan bir caddedir.

15. Abbey Caddesi – Dublin

15. Abbey Caddesi - Dublin
İrlanda’ nın başkenti Dublin sınırları içindeki Abbey caddesi İngiliz edebiyatının yaşatıldığı yerdir bence.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar