Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Usta Koleksiyonlardan Örnekler

Ustaca yapılmış koleksiyonlar , en güzel koleksiyonlar bu başlık altında..

1. Semt Koleksiyonculuğu

1. Semt Koleksiyonculuğu
Doğum büyüdüğünüz semtle ilgili fotoğraf, belge, kitap biriktirebilirsiniz. 1967 yılında Eyüp’te doğan gazeteci Şener Türkmenoğlu’nun Eyüp semtiyle ilgili 5 bine yakın fotoğraf, belge, kitap ve gazeteden oluşan dev bir koleksiyonu bulunuyor.

2. Tematik Pul

2. Tematik Pul
Atlı sporlarını konu eden pulları toplayan Fatih Ahmet Gürkan’ın hatırı sayılır bir koleksiyonu bulunuyor. Birçok sergiye katılan Gürkan pek çok madalya kazanmış.

3. Spor Rozeti

3. Spor Rozeti
Eski bir spor muhabiri olan Ömer Kırkpınar, yerli-yabancı spor kulüpleri ile olimpiyatlara ait resmi rozetlerden oluşan 5 bin parçalık rozet koleksiyonu var. Kırkpınar’ın elindeki en değerli parça 1924 Paris Olimpiyatları rozeti.

4. Telefon Kartı

4. Telefon Kartı
Cep telefonu sayesinde kullanım oranı oldukça düşse de hayatımızdan çıkmadı kartlı telefonlar. Dünya çapında yaklaşık 2 milyon kişi telefon kartı biriktiriyor. Elektrik mühendisi İzzet Kırbaş da bunlardan biri.  Kırbaş sadece telefon kartı değil GSM şirketlerinin kartlarına biriktiriyor.

5. Joker

5. Joker
Türk sinemasının efsane isimlerinden İzzet Günay’ın iskambil jokeri koleksiyonu olduğunu biliyor musunuz?

6. Kaşık

6. Kaşık
Turizmci Hülya Aslantaş, dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 300 kaşık toplayarak çok değerli bir koleksiyona imza atmış.

7. Deniz Kabuğu

7. Deniz Kabuğu
Bankacılık yapan Fikret Özer’in 8 bin parçadan deniz kabuğu koleksiyonu var. Özer’in bu merakı 25 yıl önce bir Bodrum tatilinde başlamış.

8. Plak

8. Plak
Türkiye’de tango denilince akla gelen ilk isim olan Erdener Koyutürk’ün 5 binden fazla taş plak, long play ve 45’liği bulunuyor.

9. Kaktüs

9. Kaktüs
Usta oyuncu Ediz Hun’un 3 bin kaktüsten oluşan koleksiyonu bulunuyor.

10. Kibrit kutusu

10. Kibrit kutusu
Gezmeyi çok seven Aynur Koç, yabancı ülkelerden yaklaşık 10 bin kibrit kutusu toplamış.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar