Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Duygusal Zeka Nedir?

 

Duygusal zekâ en genel anlamıyla kişinin kendi duygularını fark etmesi anlaması duygularını yaşamını daha zenginleştirebilecek şekilde düzenleyebilmesi anlamına gelir.

Yapılan birçok araştırma IQ nun hayatımızdaki başarıya olan katkısının EQ ya göre daha az olduğu ortaya konmuştur. Yani duygusal zekâmız başarılı olmamız üzerinde çok daha önemli bir etkiye sahiptir.

 

Duygusal Zekası Yüksek İnsanların Özellikleri

Duygularını iyi bilen, onları kontrol edebilen ve karşısındakinin duygularını çok iyi anlayabilen, etkin empati kurabilen kişilerdir. Dolayısıyla duygusal zekası yüksek olan insanların sosyal becerileri, iletişim becerileri daha yüksektir ve o insanlar daha mutlu ve daha üretken olurlar.

Duygusal zekası yüksek olan insanlarda kendini tanıma, kendini bilme, duygularını ayarlayabilme, motivasyon, empatik duygular ve sosyal becerileri, iletişim becerileri çok yüksek olan insanlardır. Ayrıca duygusal zekası yüksek olan insanlar genelde öfkelerini kontrol edebilmeyi başarabilen insanlardır, yine o insanların başka bir özelliği kırıcı olmayan, karşısındakini üzmeyen, incitmeyen ifadelerle iletişim kurabilmeleridir. Bu insanlar aslında hayatlarının sorumluklarını alan kişilerdir dış denetimli değil iç denetimli insanlardır, yaşadıkları hatalardan dolayı asla başkalarını suçlamazlar ve kendilerini sorgulamasını bilen insanlardır. Bu kişiler kendi kendilerini gerçekleştirmeye daha yakın olan insanlardır. Duygusal zekâsı yüksek olan insanlar sorunların üstüne giderler, sorunlardan kaçmazlar, nerede nasıl konuşacaklarını çok iyi bilirler. Çözüm odaklı olurlar, sadece kendi çözümlerine odaklanma ve önyargılı olmaktan uzaktırlar.

Duygusal zekası düşük olanlar da empatik duygudan yoksun, sürekli İnsanları mutsuz eden ve kendisi de mutsuz olan insanlardır.

Duygusal zeka bizim bütün iş hayatımızda, özel hayatımızda, sosyal hayatımızda mutlu olabilmemize yardımcı olur. Duygusal zeka düzeyimiz ne kadar yüksekse duygularımıza hakim olmamız, duygusal manada birtakım kazanımlar elde etmemiz ve kendimizi en iyi şekilde başarıya doğru yönlendirebilmemiz konusunda o kadar yüksek kapasiteye sahibiz demektir.

 

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal zekamızı getirebilmemiz için;

1. Her şeyden önce kendimizi çok iyi tanımamız gerekir,

2. Duygularımızı kontrol edebilmeyi öğrenmemiz gerekir

3. İletişim kurabilme becerisi geliştirmemiz gerekir

4. Problemleri çözerken kazan kazan modeli benimsememiz gerekir

5. Eleştiriye açık olmamız gerekir

6. İnsanlar ile ilgili olmamız gerekir

Bunları başarabilirsek duygusal zekamızı ve empati yeteneğimizi geliştirebiliriz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles