Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Çocuğa Oyuncak Seçimi

 

Çocuğun yaşantısında oyun ne kadar önemliyse oyuncakların seçimi de o oranda önemlidir. Oyun çocuğun gelişimi üzerinde son derece önemli etkilere sahiptir. Bu nedenle çocuğun gelişiminde bu kadar önemli yeri olan oyun için seçilecek olan malzemelerin de son derece özenli ve dikkatlice seçilmesi gerekmektedir. Çocuğun yaşına göre oyuncak seçimi farklılıklar göstermektedir. Tüm oyun malzemeleri aynı yaşlarda kullanılamayabilir. Çocukların eğlenceli bir şekilde oyun oynayabilmeleri içn farklı renklerde ve boyutlardaki oyuncaklara ihtiyaçları vardır. Çocuklar oyuncaklar sayesinde kavramları öğrenirler, arkadaşlarıyla paylaşmayı öğrenirler, beklemeyi ve işbirliği yapmayı öğrenirler.

 

Yaşlara Göre Oyuncak Seçimi

Yeni doğan bebeğin en değerli oyuncağı aslında ilkin kendi vücududur. Bebek ilk önce kendi elleriyle oyunlar oynamaya başlar, ellerini açıp kapatır ağzına götürür, sonra ayaklarını yani kendi bedeni ile oynar.
Daha sonra çocuk hem görsel hem de işitsel olarak gelişmiş olacağından dolayı artık bebekler için biraz daha oyuncak seçimi farklılaşabilir. Yumuşak malzemeden yapılan oyuncaklar, farklı renklerdeki oyuncaklar, çocuğun ilgisini çekebilecek düzeyde ses çıkartan oyuncaklar çocukların ilgilerini çekerler. Bu dönemde özellikle çıngıraklar bebeklerin en sevdiği oyuncak türleridir, sonra diş çıkarmaya başlayınca plastik halkalar çocuğun ilgisini çekmeye başlar.

Çocuklar biraz daha büyüdüklerinde Artık diğer oyuncaklar ilgilerini çekmeye başlar. Örneğin, ses çıkartan oyuncaklar, renkli oyuncaklar, çarpıp geri dönen oyuncaklar, tekerlekli oyuncaklar, hayvan figürleri, arabalar, bebekler ve diğer çeşit oyuncaklar.

Çocuklar yürümeye başladıkları andan itibaren daha çok bloklar, kutular, inşa edebilecekleri malzemeler onların ilgilerini çekmeye başlayacaktır.

Okul öncesi dönemde artık çocuklar hayvan setlerinden ulaşım setlerine, doktor araç gereçlerine ve bahçedeki aletlere merak sarmaya başlarlar. Özellikle bahçe oyuncakları onların çok ilgisini çekecektir. Okul öncesi dönemde çocukların ilgisini çekecek olan oyuncak malzemelerden bir tanesi de çocukların tekerlekli sürebilecekleri küçük bisikletlerdir. Çocuklar bisiklet sürmeyi öğrendiklerinde okul öncesi dönemden itibaren çok keyifle oynayacakları bir oyuncak haline gelir. Okul öncesi dönemde artık çocuklara küçük makaslar, kalemler, kâğıtlar, boyalar ve fırçalar verilebilir. Çocuklar artık bir şeyleri karalamayı boyamayı keyifle yapmaya başlarlar.

İlkokul döneminde artık çocuklar top oynamak, ip atlamak, tırmanmak gibi biraz daha bedensel hareketlerini enerjilerini boşaltabilecekleri oyunları seçeceklerdir buna yönelik malzemeler onların daha çok ilgisini çekmeye başlayacaktır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles