Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Çocuğunuza Sınır Koyma

Anne ve babalar zaman zaman çocuklarının çok inatçı bir karakter göstermeleri nedeni ile şikâyetçi olurlar.

Anne ve babaların bu konuda belli bir eğitimden geçmesi ve çocuğu ile olumlu iletişim kurabilmeleri son derece önemlidir. Çocuklara sınır koyma çocuğun sağlıklı bir ruhsal gelişim göstermesine olanak verir. Aile burada tutumunu gözden geçirmelidir. Baskılayıcı tutum çocuğun gelişimine olumsuz etki eder.

Aşırı serbest aşırı hoşgörülü tutum ise ileride onun kişiliğine zarar verebilir. Sınır koymayı genelde aile içerisinde güçleştiren en önemli neden, anne babanın tutarlı bir tutum içerisinde olmaması ya da diğer aile içi çatışmalardır. Bir ailede kuralların belirli olması çocuğu son derece rahatlatır ve çocuğun ne yapması gerektiğini çocuğa öğretir. Bir çocuğun hiçbir sınır koymadan büyümesi karakterinde bir takım belirsizlikler ortaya çıkaracaktır. Sınırların ve kuralların aile içerisinde net olması çocuğun nasıl davranması gerektiği konusunda çocuğa birtakım ipuçları verir. Diğer türlü kurallar net değilse çocuk sınırları zorlar bazen ne yapması ya da ne yapmaması gerektiğinin farkında bile olmaz.

Evde Uyulması Gereken Kurallar Nasıl Belirlenmelidir?

1. Aile içerisinde sınırlar ve kurallar belirlenirken mutlaka çocuklar da bu karar mekanizmasına dâhil edilmelidirler.

2. Kurallar Sadece bir iki defa söylemekle çocuğa öğretilemez.

3. Çocukların yaşlarıyla uygun beklenti içerisinde olmak kuralların uygulanması açısından son derece önemlidir.

4. Beklentilerimiz gerçekçi olmalıdır. Örneğin akşam saat kaçta uyumasına karar verilirken saat sekizde ya da saat yedide uyuması çocuk için belki çok gerçekçi olmayabilir. Ancak saat on da ya da saat on buçukta uyuması çocuk için uygun olabilir

5. Çocuklarımıza davranışlarıyla ilgili ne beklediğimizi tam net bir şekilde öğretmemiz gerekiyor. Çocuklar beklentilerini çok net bir şekilde farkında olurlarsa ona göre davranırlar.

6. Çocuğa doğru davranışı yaptırmamız gerekiyor. Örneğin okuldan geldi ve çantasını yere attı, çantasını yerden mutlaka ona kaldırtmalıyız biz onun yerine çantasını yerden kaldırmamalıyız.

7. Doğru davranışlarını da mutlaka fark edip onları ödüllendirmeli ve daha çok doğru davranışa odaklanmalıyız.

8. Çocuklara aile ortamında bir takım sınırlar koyulurken ya da kurallar belirlenirken kuralların ve sınırların yetişkinler için farklı olabileceği çocuklar için de farklılık gösterebileceği mutlaka anlatılmalıdır. Örneğin akşam uyurken anne ve babalar biraz daha birlikte vakit geçirerek daha geç uyuyabilirler.

9. Bir ailede kurallar ve sınırlar ne kadar açık ve net ise kurallara riayet etmek o kadar kolay olur, aile içerisindeki gerginlikler, aile içi çatışmalar kurallar sayesinde azalır

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles