Cumartesi, Kasım 25, 2023
spot_img

Çocuğa Ödev Yaptırmanın Yolları

Birçok anne ve baba için çocuğuna ödev yaptırabilmek büyük bir problemdir. Okula başlayan çocukların büyük bir çoğunluğu ödevleri yapmadan ödevlerini zamanında yapma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar, ancak anne ve babalar bu konuda sıklıkla bazı hatalar yaparlar.

Ebeveynlerin Çocuklarına Ödev Yaptırırken En Çok Yaptığı Hatalar

Anne babaların ev ödevleri yaptırma konusunda en çok yaptığı hatalar:

1. Ödevlerini çocuğa sık sık hatırlatmak,

2. Zaman zaman ödevleri çocuğun yerine yapmak

3. Ödev zamanı geldiğinde çocuğa sürekli hadi ödevimizi yapalım demek

4. Çocuğun ödevini yapabildiği yerlerde dahi anne babanın müdahale etmesi

5. Anne babanın ödev yaptırma konusunda ödüllendirmeyi sık sık kullanması ya da tehdit etmeye azarlama şiddet uygulamak gibi yöntemleri denemesi

6. Ödevleri hiç Kontrol etmeme, hiç ilgilenmemek yine yapılan hatalardan bazılarıdır ödev konusunda bunları yapmak çocuğunun ödev yapması konusunda zararlıdır.

 

Ödevler Konusunda Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

1. Çocuklar için her şeyden önce ödevini kendi başına yapabilen biri olması çok önemlidir.

2. Mümkün olduğunca ödevi çocuğun kendi başına yapabilmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu ödev çocuğun sorumluluk alanında olan bir durumdur. Bu anne ve babanın sorumluluğu değildir.

3. Anne ve baba ödevlere gereken önemi verecek ödevleri izleyecek ödevleri kontrol edebilecek ya da çocuğu destekleyebilecektir. İlkin anne baba çocuğa biraz daha yakın bir mesafede durabilir ödevi ile biraz daha yakından İlgilenebilir ancak zamanla artık ödev çocuğun sorumluluk alanında olan bir iş olduğu için anne baba ödevi çocuğa bırakabilmelidir.

4. Çocukla birlikte hataları düzeltme karar vermek plan yapabilmek, ancak daha sonra artık çocuk kendi kararlarını verebilen kendi plan programını yapabilen bir birey haline gelmelidir anne babanın ödevler konusunda destekleyici olması önemlidir

5. Ödev yapılırken çocuğa zaman zaman cesaretlendirici şeyler söylenebilir. Aferin Çok iyi gidiyorsun gibi biraz daha gibi çocuğu motive etmek önemlidir

6. Çocuk ders çalışırken çalışma ortamı son derece önemlidir çalışma ortamının çalışma masasının düzenli olması temiz olması ve çocuğun ödevi yapma konusunda motivasyonunu yüksek olması çok önemlidir

7. Ödevler çok uzun süreli bir durum ifade ediyorsa mutlaka parçalara bölünerek çalışılmalıdır her parçanın arasında da 10 15 dakika dinlenme süreleri konulmalıdır.

8. Ödevlerin Genelde ne zaman yapılacağı çocukla birlikte karar verilmelidir ödev zamanı belirlemek önemlidir en verimli zamanlar hangi zamanlar varsa çocukla birlikte bu zamana karar verilebilir.

9. Çocuk ödevlerini yaparken yapamadığı soruları biriktirir ailesine yada öğretmenine sorarak destek alabilmelidir

10. Ödev kontrolü yapılabilmeli çocuğa düzeltme fırsatı mutlaka verilmelidir

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
671TakipçilerTakip Et
4,070AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles