Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Kalecik

kalecik
Kalecik, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba.
Yüzölçümü ı.318 kmvdir. Doğuda Sulakyurt, güneyde Kınkkale ve Elmadağ, batıda Çubuk ilçeleri, kuzeyde de Çankırı iliyle çevrilidir.
Ankara ilinin kuzeydoğu kesiminde yer alan ilçe topraklan batı ve güneydeki dağlık ve engebeli kesimler ile bu dağlık alanı kabaca güney-kuzey doğrultusunda yaran doğudaki Kızılırmak Vadisinden oluşur. Ilçenin batısını Karbasan Dağı, güneyini de Idris Dağı (ı.992 m) engebelendirir. Doğudaki Kızılırmak kıyısında ova düzlükleri uzanır.
İlçe halkı geçimini tanmdan sağlar. En çok şeker pancarı, buğday, arpa, elma ve armut yetiştirilir. Baklagiller ve ayçiçeği üretimi azdır. Hayvancılık ikincil bir uğraş niteliğindedir. Ilçe topraklarında bentonit ve mermer yatakları vardır.
Hititler tarafından kurulduğu sanılan yerleşme, Roma Döneminde Ankara’yı Çankın’ya bağlayan yol üzerindeki konumundan dolayı önem taşıyordu. Kalecik, 20. yüzyıl başlarında Ankara vilayetinin Ankara sancağına bağlı bir kaza merkeziydi.
Gelişmemiş bir kasaba olan Kalecik, Ankara-Çan kın-Kastamonu Karayolu’nun 5 km güneyinde yer alır. Kuzeybatısındaki dağlık alanı Baykuşbeli Geçidinde (ı.365 m) aşan bu karayoluyla il merkezi Ankara’ ya 67 km uzaklıktadır. Ankara-ırmak-Zonguldak Demiryolu da kasabanın doğusundaki Kalecik istasyonundan geçer. Kasabadaki başlıca tarihsel yapılar Kızılırmak’tan su almak için yapılmış 4 km’lik bir yeraltı yolu bulunan ve Romalılar tarafından yapıldığı sanılan Kalecik Kalesi, Çankırı yolundaki iki Hitit aslan heykeli, 15. yüzyıl yapısı Saray (Şehsuvar) Camisi ve Kazancıbaba Türbesi ile 18. yüzyıl yapısı Çarşı Hamamı’dır.
Kalecik Belediyesi 1878’de kurulmuştur.
Nüfus (1985) ilçe, 27.349; kent, 5.540.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar