Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Güneş ve Ay Tutulma Namazı

gunes-ve-ay-tutulma-namazi
Güneş ve Ay tutulduğu, zelzele, şiddetli fırtına, hiç kesilmeyen tufanımsı yağmurlar. yıldırımlar gibi korkunç hadiselerle karşılaştığımız zaman, her hadisenin, yüce Allah’ın iradesi, geniş ve nihayetsiz kudretiyle vuku bulduğunu, O’nun bilgisi ve iradesi dışında büyük, küçük, az, çok hiçbir şey meydana gelemeyeceğini, her şeyin yaratıcısı ve bütün tabiat kanunlarının kurucusu yalnız yüce Allah olduğunu, O’nun, dilediği anda bütün kalnan. varlıklar alemini yoketmeğe, bozulmaz sandığımız yerin, göklerin düzenlerini bozmağa, yepyeni alemler yaratmağa kadir bulunduğunu, eğer, O Allah, gökleri ve yeri tutup da zevalden korumasa. yıldızlan yanılmaz bir hesapla devir ettirrnese, birbirlerine çarparak alem manzumesinin tarumar olacağını düşünerek ona yönelmek, O’na sığınrnak, aman ya Rabbi! demek, kendisinden başka üstün kudret, kuvvet sahibi bir varlık bulunmadığını itirafla ümid ve korku içinde O’na ibadet etmek, kerahet vakti dışında iki veya daha ziyade çift tekatlı namaz kılmak sünnettir. Yerde ve göklerde cereyan eden mühim hadiselerin vukuu anı, müslümanlıkta, Allah’a ibadet vakti olarak seçilmiştir.

Müslümanlar bu gibi anlarda yalnız Allah’ın kudreti önünde eğilir ve kendilerinin, tabii hadiselerin değil, Allah teala’nın te’sir ve hükmü altında bulunduğuna itikad. ederler. Güneş tutulduğu zaman, cuma imam ı ile birlikte, mekruh olmayan bir vakitte uzun süreler okunup tesbihler çoğaltılarak en az iki rekat nafile namaz kılınır. İmam, ayak üzeri olduğu halde, cemaate yönelerek güneş açılıncaya kadar, Allah teala’ya dua eder, cemaat de amin der. Cumayı kıldıran imam bulunmazsa. herkes, kendi başına kılabilir.

Peygamberimizin oğlu Hz. İbrahim vefat ettiği zaman, güneş tutulmuştu. Müslümanlardan bazılan bunu, Hz. İbrahim’in ölümüyle alakalı sandılar. Bunun üzerine Peygamberimiz. imam olup iki rekat namaz kıldırdıktan sonra “Güneş ve ay, Allah’ın varlığına, birliğine, kudretine delalet eden ayetlerdendir. Bunlar hiçbir kimsenin ölümü veya doğumu için tutulmazlar. Bunlardan birini gördüğünüz zaman, namaz kılın, Allah’a yalvarın, yarlığanmak dileyin!” buyurdular. Ay tutulduğu zaman da cemaatsiz olarak iki rekat namaz kılınır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar