Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Adana Saat Kulesi Hakkında Bilgi

Adana Ulu Cami mahallesi’nde Devlet Caddesi uzerindedir. Saat Kulesi’nin üstünde kitabesi olmamakla birlikte Adana Valisi Abidin Paşa tarafınca 1882 senesinde yaptırıldığı tanınmaktadır. Aynı sürede Belediye Reisi Hacı Yunus Ağa’nın da Saat Kulesi’nin imalinde emeği geçmiştir. Adana’nın Fransızların işgali esnasında Saat Kulesi Ermeniler tarafınca tahrip edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra 1925’te saatinin makinaları Almanya’dan getirtilerek yerine yerleştirilmiştir.

Saat Kulesi kre prizma biçiminde olup 35 m. Yüksekliğindedir. Halk arasındaki söylentiye nazaran bir o denli yüksekliği de toprağın altındadır. Kulenin bünyesinde hem yukarıya aynı zamanda toprak altına inen bir merdiveni yer almaktadır. Kulenin üstünde baldaken biçiminde bir köşk olup bunun dört kısmına saatin kadranları yerleştirilmiştir. Yapıldığı sürecin şairlerinden fani Efendi bu kule hakkında bir dörtlük düşürmüştür:

“Bir çok büyük eserdir ki katı yok naziri yok
Zahiren saat çalar manen devlet seslenir.

Ol Abidine eyler dua;

Çünkü andan ruz-u şeb vakt-i ibadet seslenir”.

Fani Efendi bu dörtlük ile her otuz dakika ve tam saatte çalan saate nazaran dairelerin ve resmi görevlilerin işe başlayıp bitirdiklerini ifade etmek talep etmiştir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar