Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Denizlide Gezilecek Yerler

Horozuyla meşhur olan ilimiz Denizli’de görmeniz gereken çok güzel yerleri sizler için derledik.Özellikle doğal güzellikleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yerleri sizler için derledik.Eğer Denizli’ye uğrarsanız tanıttığımız yerleri gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Çal Kısık Kanyonu

Çal Kısık Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir? ve Tarihi / DenizliÜlkemizdeki en önemli doğal güzelliklerden biri olan Çal Kısık Kanyonu, her ne kadar fazla popüler olamasa da her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Çal Kısık Kanyonu’nda toplam uzunluğu 650 metre olan asma köprü, buraya deyim yerindeyse nostaljik bir hava katmış. Mükemmel manzara ve bol temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta rafting sporuna meraklıysanız bu imkandan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca kanyon içinde amatör balıkçıların olta sallayabileceği özel alanlar da bulunmaktadır. Kısacası Denizli’ye geldiğinizde Çal Kısık Kanyonu’na uğramadan gezinizi sona erdirmeyin.

 

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları Tesisleri ve Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar / DenizliKaplıca turizminin önemli merkezlerinden biri olan Karahayıt Kaplıcaları’na her yıl şifa bulmak isteyen binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Denizli’deki en iyi kaplıca merkezlerinin bulunduğu bu yer, Pamukkale’ye 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Karbondioksit oranının oldukça az olduğu kaplıcadaki şifalı su ise yeterince sıcaktır. Kaplıcalardaki suyun kalsiyum miktarı da oldukça fazla. Burayı ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu dolaşım sistemi rahatsızlığı ile gelenlerden oluşuyor. Ve birçok kişiye göre de şifalı sular pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Eğer sizlerin de böyle bir rahatsızlığı varsa mutlaka Karahayıt Kaplıcaları’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ağlayan Kaya Şelalesi

Ağlayan Kaya Hocanın Yeri – Yeşildere Şelalesi Nasıl Gidilir? / DenizliBir diğer adı Yeşildere Şelalesi olan bu yer, Denizli’de en çok ziyaret edilen noktalarından birisidir. Yemyeşil bir alana sahip olan Ağlayan Kaya Şelalesi’nde gittiğinizde alabalık yemeden asla dönmeyi düşünmeyin. Yeşildere Şelalesi’nin oluşturmuş olduğu ağlayan bir kayaya benzer görüntüsünden dolayı buraya Ağlayan Kaya adı verilmiştir. Özellikle şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden uzaklaşmak isteyenlerin mutlaka görmek isteyeceği bir yer olan Ağlayan Kaya Şelalesi’nde doğayla uyumlu şekilde yapılan konaklama alanları da bulunmaktadır. Eğer balık yemeyi sevmeyenlerdenseniz, kiremitte köfte ya da tavuk yemeklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

 

Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri / DenizliÜlkemizde turizme kazandırılan önemli mağaralardan biri olan Keloğlan Mağarası, Denizli’nin Dodurga kasabasında bulunmaktadır. Yaklaşık 150 metrelik uzunluğa sahip olan mağara, fosil mağara türündendir. Bundan dolayı mağara içinde pek çok sarkıt ve dikit bulunmaktadır. Güvenlik önlemlerinin yeterince olduğu mağarada, kayıp düşmelerden oluşabilecek sakatlanmalara karşı sağlık hizmetleri de verilmektedir.  Saat 09.00 – 17.00 arasında ziyaret edebileceğiniz mağaraya giriş için ödemeniz gereken ücret ise 5 TL. Denizli’ye kadar gelmişken Keloğlan Mağarası’nı görmeden dönmek olmaz diye düşünüyoruz.

 

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Nerede, Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti / DenizliKuruluşu M.Ö 194 yılına dayanan Hierapolis, ülkemizdeki önemli antik kentlerden birisidir.  Hierapolis ile ilgili çeşitli söylentiler günümüze kadar gelmiştir. İlk dönemlerinde Helenistik bir yapıya sahip olan kent, meydana gelen depremden sonra Romalılar’ın kendine has mimarisi ile yeniden inşa edilmiş ve Helenistik özelliğinden uzaklaşmıştır. Kentte bulunan hamam bölümü, 1984 yılından beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede yalnızca Hierapolis’ten çıkarılan eserler değil, diğer antik kentlerden çıkarılan eserler de sergilenmektedir. Denizli’ye kadar gelmişken Hierapolis Antik Kenti’ni de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Honaz Göz Milli Parkı

Honaz Göz Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? – Ziyaret Saatleri / DenizliDenizli ile ilgili üstteki yazılarımızda hem tarihi hem doğal özelliklere sahip yerlerden bahsettik. Honaz Göz Milli Parkı da görülmesi gereken yerlerden birisi.  1995 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan parkta piknik yapabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Geniş bir alan üzerine kurulmasından dolayı çevrede gezinirken çeşitli hayvan türleriyle de karşılaşabileceğiniz Honaz Göz Milli Parkı, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için bire bir olduğunu söyleyebiliriz. Honaz ilçesine 3 km uzaklıkta olan parkı görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Nerede, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti / DenizliÜnü tüm dünyaya yayılmış olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayan Pamukkale travertenleri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer almaktadır. İçinde onlarca irili ufaklı havuzlar bulunan travertenlerin üzerinde çıplak ayakla yürüyebilir, şifalı suların içine de girebilirsiniz. Travertenlerin nasıl oluştuğu konusunda net bir bilgi bulunmasa da buraya gelen ziyaretçiler, muhteşem güzelliği gördükten sonra nasıl oluştuğunu ikinci plana atıyor. Sadece Denizli için değil, ülkemizde de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Pamukkale travertenleri, olmazsa olmazların başında geliyor. Denizli gezilecek yerler denince ilk akla gelen yer burası.

 

Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti Nerede – Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti / DenizliDenizli’de bulunan bir diğer önemli antik kent olan Laodikeia, görülmesi gereken yerlerden biri. Kuruluşu milattan öncelere dayanan kentte 20 bin kişilik tiyatro alanı, Romalılar zamanından kalma çeşme ve daha pek çok önemli eser bulunmaktadır. Denizli’ye 6 km uzaklıkta olan Laodikeia Antik Kenti’ni görmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar