Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Adana Varda Köprüsü Hakkında Bilgi

Varda Köprüsü Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyü’nde bulunan bölge halkı tarafınca “Koca Köprü” diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak veya 1912 senesinde Almanlar tarafınca inşa edildiği için Alman köprüsü olarak tanınmaktadır. Adana’ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üstünden 64 km’dir. Demir yöntemi ile Adana İstasyonu’na mesafesi 63 km’dir.

Bu köprü Almanlar tarafınca çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge kısıtları içinde yer almaktadır. 1912 senesinde hizmete açılmıştır. Köprünün yapılış gayesi İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamaktır.
Teknik özellikleri

Kargir köprü çeşitinde 3 ana alenilik 4 ana ayak üstüne kuruludur. Uzunluğu 172 m’dir. Yerden orta ayak yüksekliği 99 m’dir. Köprü ayakları çelik mesnet şekli olup dış kaplaması taş örme tekniği ile yaplmıştır. İmal senesi başlangıcı 1907 bitiş zamanı 1912’dir. Köprü ayakları bakımı için dört tane ayağın içinde bakım merdivenleri bulunmaktadır.

Köprü üstündeki demir yöntemi 1220 m yarıçaplı bir kurpla düzenlenmiştir. Buradaki dever oranı 85 km hıza nazaran 47 mm’dir. 5 senelik imal sürecinde 21 işçi ve bir Alman mühendis türlü sebeplerle ölmüştür.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar