Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Ağırlık Azalmasının Etkisi

Ağırlık azalmasının etkisi, Ağırlık azalmasının yararlı etkisi, üst vücut obezitesi ile ilgili zararlı olayların tamamının olmasa bile çoğunun, viseral adipoz dokunun nedeni olmaktan çok, sonucu olduğunu düşündürmektedir. Üst vücut obezitesi gözlenen kadınlarda, ağırlık azalmasının, lipoliz reglilasyonu üzerinde belirgin etkisi vardır.

Ağırlık azalmasının etkisi

Adrenoseptör alt tipi üzerindeki etkisine göre, noradrenalin duyarlılığında yaklaşık altı kat artış olur beta 2- reseptörlerine karşı duyarlı lık artar; ancak beta 1 ya da alfa 2- reseptörlere karşı duyarlılıkta değişiklik olmaz. Ancak, beta 2 – reseptör bağlanma bölgelerinin sayısında değişiklik olmaması, G proteini eşlenmesirnn (couplirıg) kolaylaşması olasılığını akla getirmektedir (Reynısdottir ve ark. 1995). Daha yakın zamanlı olarak, beta 3- adrenoseptörler için benzer bir artmış duyarlılık paterni bildirilmiştir (Lonnqvist ve ark., 1995a). Ağırlık kaybına, dolaşımdaki insülin düzeylerinde ve plazma noradrenalininde azalma eşlik eder. Bu değişikliklerin yararlı etkileri, bazal lipolizdeki azalma (azalmış HSL işlevi ile birlikte) ve katekolamin ile uyarılan lipolizin duyarlılığındaki artıştır.

 

Böylece, ağırlık azalması, görünüşe göre, daha etkin bir lipoliz regülasyonu getirmekte, dinlenme durumunda dalı az EYA salınmasını ve lipoliz aktivasyonu için daha düşük katekolami düzeylerine gereksinim duyulmasını sağlamaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar