Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Ameliyathane Ortamı


Ameliyathane bölümünün yerleşiminde amaç: hastanenin ana trafiğinin dışında güvenli ve sessiz bir ortam sağlamak, enfeksiyonu önlemek ve cerrahi işlemleri kolaylaştırarak ameliyatın gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Ayrıca ayılma odası, cerrahi yoğun bakım ünitesi, kan bankası, patoloji ve radyoloji bölümleri gibi destek hizmetlerin de yakın bir yerde yerleşimi sağlanmalıdır.

Ameliyathaneler temiz ya da enfekte vakaları kabul edebilmeli ve temiz ile kontamine bölgeler kesinlikle birbirinden ayrılabilmelidir.

Ameliyathane bölümünün büyüklüğü, hastanenin cerrahi yatak sayısına ve cerrahi grubunun kapasitesine bağlıdır. Ortalama bir ameliyathane bölümünde, bekleme odası, anestezi ve uyanma odaları, giysi değiştirme odaları, el yıkama bölgeleri, dinlenme odaları, alet temizliği ve sterilizasyon odaları bulunur. Tipik bir ameliyathane: her pozisyonu alabilecek bir ameliyat masası, ayarlanabilen bir tavan lambası, anestezi cihazı ve masası, özel hasta izleme monitörleri. alet masaları, standlar, merkezi oksijen, anestezi gazları. Aspiratör ve elektrik çıkışları ile iyi bir iletişim sistemi bulunmalıdır.

Odanın ısısı, hasta gereksinimleri kadar, çalışan personele göre de kolayca kontrol edilebilir bir sisteme bağlı olmalı, ortalama 19c – 21cC ısı ve nemlilik %50-60 Civarında bulunmalıdır. Ameliyathanede pencere gerekli değildir; enfeksiyon riskini azaltmak için, havayı odaya girmeden önce filtre eden pozitif basınçlı ventilasyon sistemiyle havalandırmanın yanı sıra yüksek atmosfer basıncı sağlanır. Yüksek atmosfer basıncında amaç, ameliyathane kapıları açıldığında havanın içeriye değil dışarıya çıkarak havadaki mikroorganizmalardan oluşabilecek enfeksiyon riskinin azaltılmasıdır. Mikroorganizmaların servisten ve hastana dışından olası geçişini azaltmak için, ameliyathaneye giriş kontrol edilmeli. Ameliyathane bölümüne giriş ve hastaların sedyeyle getirilmesi ayrı bölümlerde olmalıdır. Yangın ve diğer çıkışlar için ayrı merdiven bölümleri, hastanenin planlanmasında göz önüne alınmalıdır.

Hastanelerin ameliyathaneleri genelde soğuk olmaktadır. Bu soğukluğun sebebi, steril ortam olması ve mikrop ürememesi içindir. Türkiye’de ki hemen hemen tüm hastaneler de ameliyathane bulunmaktadır. Hastane Randevu sistemini kullanarak www.mhrsrandevu.gen.tr hastane randevularınızı alabilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar