Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Arı Sokmasından Sonra Ne Yapılmalı

Arı sokmasından sonra canımız çok yanabilir , arı sokması tehlikeli hatta bazen ölümcül ısırmalar bile olabiliyor arı sokmasından sonra ısırdığı bölgeye ne gibi müdahaleler yapabiliriz gelin hep birlikte göz atalım.

Arı sokmalarında yeni bir arı saldırısına uğramamak için, arının soktuğu bölgeden uzaklaşmalısınız. Güvenli bir ortama geçtikten sonra arının soktuğu bölgeyi temiz su ve steril bir sabunla yavaş yavaş yıkamalısınız. Arının soktuğu bölgeyi enfekte olmadan temizlemelisiniz. Herhangi bir alerjik reaksiyona karşı doktora mutlaka gitmelisiniz. Doktora gitme şansı olmayan, gitmek istemeyen veya doktora gidene kadar ağrılarından kurtulmak isteyenler için pratik ve organik çözümleri sizler için derledik.

1. Buz

1. Buz
En çok kullanılan metodların başında gelir. Buzu arının soktuğu bölgeye uygulamadan önce, arının soktuğu bölgeyi su ve sabunla güzelce temizleyiniz. Buzu temiz bir beze sardıktan sonra arının soktuğu bölgede 15-20 dk kadar bekletiniz.

2. Lavanta Yağı

2. Lavanta Yağı
Lavanta yağını arının soktuğu bölgeye yedirin ve iyice masaj yapın. Bir müddet sonra arının soktuğu bölgede arının hafiflediğini hissedeceksiniz.

3. Soğan

3. Soğan
Soğan dilimler halinde arının soktuğu bölgeye uygulanır ve sulu kısmının deride yedirilmesi sağlanır. Bu uygulamayı 45 dakika ila 1 saat arasında yapılmalıdır. Bu uygulama sonucu ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

4. Maydanoz

4. Maydanoz
Maydanozu elinizle parçalayıp arının soktuğu bölgeye iyice sürtün ve bekletiniz. Bu uygulama ağrının hafiflemesine ve arı zehrinin azalmasını sağlayacaktır.

5. Kabartma Tozu

5. Kabartma Tozu
Kabartma tozu ile yapılan bir hamuru arının soktuğu bölgeye yerleştiriniz. Kabartma tozu alkali özelliği sebebiyle zehrin azalması ve belirtilerin yok olmasını sağlayacaktır.

6. Sirke

6. Sirke
Öncelikle sirkeli bir hamur hazırlanır. Ama sirkemizin papain içermesi gerekmektedir. Papain içeren sirkeli hamuru arının soktuğu bölgeye yerleştiriniz. Bu bölgede sirkeli hamuru 50 dk kadar bekletiyoruz. Bu yöntem en etkili yöntemlerden biri olup, faydasını göreceksiniz.

7. Sarımsak

7. Sarımsak
Arı sokmalarında sarımsak kullanmak çok yaygındır. Sarımsak ezildikten sonra arının soktuğu bölgeye yedirilir. Bu yöntem ağrının giderilmesinde kullanılır.

8. Karbonat

8. Karbonat
Karbonatı su ile karıştırınız ve bir macun yapınız. Arı sokmasından etkilenen bölgeye sürüp bir 45 dk -1 saat kadar bekleyiniz. Arı sokması belirtilerini azaltacaktır.

9. Bal

9. Bal
Arı sokmalarına bir arı ürünü olan balın iyi gelmesi gerçekten düşündürücü. Arının soktuğu bölgeye balı yediriniz. Faydasını göreceksiniz.

10. Yoğurt

10. Yoğurt
Arının soktuğu bölgeye yoğurt sürmek acınızın azalmasını sağlayacaktır

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar