Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Kamulaştırma

Kamulaştırma yapılmadan taşınmaz malın kamu tarafından kullanabiliniyor olması uzun zamandan bu yana insanların isyan ettiği bir konu olmaktadır. Bu konu yargı tayda tekrar gündeme gelmiş bulunmaktadır.
Kamulaştırma yasasından 2010 yılından bu yana sürekli bir düzenlemeler yapılmaktadır.

O zaman alınan kararlara göre çok uzun süre kısıtlama olan yerlerde gerekli bedelin verilen sür içinde ödenmesi gerektiği yasasını getirmişti. Fakat günümüzde bu yasaya yeni maddeler ve alt paragraflarda eklenmiş bulunmaktadır. Anayasa mahkemesi tarafından değerlendirmesi yapılan bu dosya şuanda kamulaştırma yapma dan dan el atma hakkını bedel ödenmesi olmaz ise kısıtlamış bulunmaktadır.

Bu sebep ile ödeme yapılmayan taşınmazlar için ödeme emri çıkartılacaktır. Uzun süre kamulaştırması yapılmayan fakat kamu idaresi tarafından kullanılıyor olan yerlere mutlaka bir bedel ödemesi yapılması zorunlu tutulmuş bulunmaktadır. Ödenemeyen zamanlar içinde belli bir miktar faiz işlemesi de yapılacaktır. Bu yasanın netleşmiş olması bu konuda mağdur olmuş olan insanların da yüzünü güldürmüş bulunmaktadır. Birçok kişi vardır ki taşınmazı olduğu halde kullanamıyor, satamıyor devlet hiçbir ücret ödemeden bu taşınmazı yıllarca kullanıyor bulunmaktadır. Açılan üst üste davalar sonucunda bu konu üzerine gidilmiş ve şimdilerde eskiye göre daha bir netlik kazanmış bulunmaktadır. Bu sebep ile böyle bir şey yaşayan vatandaşlara devlet bir süre sonra bedel ödemek ile zorunlu tutulacaktır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar