Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

8 Milyon Binaya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi binaların enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması, enerji israfının önlenmesini, , yalıtım özellikleri ve ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimliliği gibi bilgilerini içeren belgedir.
Ülkemizde 8 milyonu aşkın bina bulunmaktadır. Bu binaların yaklaşık 220 bin tanesi Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almış durumdadır.2017 yılına kadar tüm binaların bu Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’ni almaları zorunlu hale gelmiştir.
Türkiye’de 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği mevcut binalar 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak zorunda olacaktır. Ancak şimdiye kadar söz konusu binaların sadece yüzde 220 bini Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almış durumda. Aynı kanun gereğince proje halindeki binalar ise verimli enerji kullanımı için plan hazırlanmaması halinde yapı izni alamayacağı da bildiriliyor.

Türkiye’de tahminen 8 milyondan fazla bina olduğunu ancak şimdiye kadar Enerji Kimlik Belgesialan bina sayısının 220 bin adette kaldığını belirtildi. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) belgesi alma maliyetinin 500 TL ile 1000 TL arasında değişeceği bildiriliyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar