Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Ebelik Eğitimi Nasıl Verilir?

Dünyada ebelik eğitimi incelendiğinde, iki standart eğitim karşımıza çıkmaktadır. İlk model şekilde 4 senelik idadi mezunları ile kuramsal ve ergonomik tatbiki eğitimler sunulmaktadır.

141Ebelik hizmetinin tamamen verildiği ve cazip doğumun oldukça yüksek bulunduğu ülkelerde bu model kullanılmaktadır. Bu modelde sıhhatli bireylere yönelik koruyucu ve eğitim verme-danışmanlık sunma hizmeti vermektedir.

Ülkemizde ise 1992 yılına denli sağlık iş lisesi mezunları koşmuş daha sonra fazla öğretim seviyesine çıkarılmıştır.

Öbür standart eğitim de ise asgari 2 sene süreli yada 3600 saatlik tam gün eğitim yada 18 ay yada 3000 saatlik eğitim ile sertifika sunulmaktadır. Bu sertifikayı sektör ebelerden daha fazla risk göz atımdan fazla hamilelere yönelik sıhhat göz atım hizmeti sunacak eğitimler sunulmaktadır.

Ayrıca; bu eğitimlerin kafi derecede olup bulunmadığı tartışma mevzusu şekilde sunulmuştur. Talebenin yetişim ortamında iş aktivitesini ölçmeye yönelik bu zamana denli, ebe yetişmen talebelere tatbiki bir anket emek vermesi yapılmamıştır.

Ebelik mesleğinin, hemşirelik mesleği vb. İş sanayinin fazla olması, eğitim alacak gençlerin bu doğrultuda bir tercih yapmasına niçin olmuştur. Dolayısıyla, ebelik kısmına olan istek ile, üniversitelerde ebelik fazla okulunun açılması ile talebelere tercih piyasası dünyaya gelmişti.

Ülkemizde sıhhat bilimleri fakültesine ilişik 7 adet, sıhhat yüksekokuluna ilişik 25 oranebelik kısmı yer almaktadır. Senelere göre yüksek tedris seviyesinde ebelik eğitimi sektör öğrenci rakamlarındaki yükseliş giderek çoğalmaktadır. Okula kayıt yaptıran talebe sayısının, mezun olan ebe sayısından 6 kat fazladır.

Ebelerin almış olduğu eğitimler daha sonra, verilen hizmet ve ölüm hızları bakiyeleri da ilişkilendirilerek, unicef’in 2000 istatistiklerine göre; bebek ölüm hızının, yemen’de %8.7, bangladeş’de yüzde 7.9, mısır’da yüzde 5.1, fransa’da yüzde 0.5, devletimizde ise yüzde 3.7 şekilde görülmesi, ebenin mezun olduktan sonra kendi sahasında çalıştırılmaması, malumatları güncellenmeden yeniden doğum salonlarında emek vermesi gibi sebepl asker göz önüne alınarak; bebek ölüm hızının fazla bulunduğu görülmektedir.Yine dünyada anne ölüm hızında modern ve büyümekte olan ülkeler içinde önemli farklılıklar yer almaktadır.

Doğum öncesi çağda eğitimin mühim olması, anne adayının sakin bir ortamda malumat eksikliklerinin giderilmesini temin etme açısından epey bir mühim bir dönemdir. Hamilelik ve lohusalık döneminin getirdiği depresyonlarla kafa etmenin öğrenilmesi epey bir mühimdir. Hamileliğin zevk sunan bir süreç bulunduğunun ve hamilenin eşinin yada ailesinin yardımını alması mevzularında haberdar edilmedir. Tüm bu süreç arasında, ebenin vazife ve sorumluluğunun fazla önemli bulunduğunu da görmekteyiz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar