Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi itibarıyla, birbirini seven çiftler evliliğe ilk adım olan düğünlerini birer birer yapıyorlar. Türkiye’de her sevinçli vakada tatbik edilen adetler, düğünlerde de uygulanıyor. Bu adetler içinde türlü yaygın olarak bilinenler ve az bilinenler var. Makalemizin başlığındaki hususta bir diğer deyişle gelin kuşağı bağlanırken neler yapılması icap ettiği de tüm kişiler tarafınca meçhul bir adettir. Bu mevzuyu merak edenler için Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir? sualini yanıtlamaya çalıştık.

Gelin kuşağı bağlama duaları
Gelin (kız kardeş) kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir?
Gelin kuşağını genellikle gelinin babası veya abisi ilişkiler. Kuşağın bağlanması sırasında yapılması lazım olan bir dizi uygulamalar bir diğer deyişle adetler bulunmaktadır. Bu adetler içinde yaygın olarak kullanılanlara maddeler şeklinde bakalım;

1- Bir Çok noktada gelin kuşağı bağlanmadan önce damattan dönem parası talep edilir. (İstenmese de olur.)

2- Daha sonra gelin kuşağı gelinin beline besmele ile beraber 3 defa bağlanıp çözülür. Üçüncü ve son bağlamada çözülmez. (Kuşak her seferinde tam olarak çözülmelidir.)

3- Daha sonra gelinin çevresinde ele alınan bıçakla beraber 3 tur dönülür.

4- Daha sonra gelinin başı kıbleye doğru 3 defa eğilir. (Namazda rükuya varır gibi. Fakat yalnızca gelinin başı eğilir.)

Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti
1- Yine 3 defa besmele ile dönem bağlanır.

2- İlk bağlamada besmele çekilir, Allat mutlu etsin denir ve bağlanır.

3- İkinci bağlamada besmele çekilir, Allah ayırmasın denir ve bağlanır.

4- Üçüncü ve son bağlamada besmele çekilir, Allah yuvanızı bozmasın denir ve bağlanır.

Bu iki gelin kuşağı bağlama adetinde talep ettiğinizi uygulayabilirsiniz. Mühim olan gelinin sahipsiz olmadığını göstermek, sevinçli bir yuvası olması için içinizden geçen duayı ulu Allah’a ulaştırmaktır. Şayet sizinde değişik bildiğiniz gelin kuşağı bağlama sırasında tatbik edilen adetlerden var ise aşağıdaki yorum bölümüne yazarak, öteki ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

2 YORUMLAR

  1. gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir adlı yazınızda Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti bölümünün 2 maddesinde geçen ALLAH kelimesinin sonunda yazım yanlışı vardır bunun düzeltilmesini istemekteyim. vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  2. Gelin kuşağı bağlanırken hangi dualar edilir adlı yazınızda Farklı Bir Gelin Kuşağı Bağlama Adeti bölümünün 2 maddesinde geçen ALLAH kelimesinin sonunda yazım yanlışı vardır bunun düzeltilmesini istemekteyim. vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür eder
    iyi çalışmalar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar