Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Dünyanın En Büyük AVM’ leri

Nerde hangi büyük bir avm var sizler için bunları araştırdık.

Sadece Türkiye’de değil Dünyanın hemen her yerinde alışveriş merkezleri eğlenceli zaman geçirmek için  uğradığımız yerlerdir.Sizlerinde tanıdığı etrafınızda şehir şehir hatta ülke ülke gezen insanlar vardır.İşte Dünya’daki en büyük AVMler

 

10. SM Mall of Asia – Filipinler

10. SM Mall of Asia - Filipinler
Filipinlerde Bay City şehrinde bulunan ve 2006 yılında yine Filipinler merkezli SM Holding tarafından açılan avm, 406.962 metre karelik alışveriş alanı ile Dünyanın en büyük avmlerindedir.

9. Cevahir AVM – Türkiye

9. Cevahir AVM - Türkiye
Cevahir Avm neredeyse herkes biliyordur sanırım, Şişli’ de Büyükdere Caddesi üzerinde kurulu olan avm 2005 yılından beri faaliyet göstermektedir. İstanbulda olanların muhakkak gittiği, gitmeyenlerinde en kısa zamanda gidip görmesi gereken bir avmdir. Çünkü Dünyanın en büyük 9. AVMsi olma özelliğini taşımaktadır.

8. Central World

8. Central World
Tayland’ ın Bangkok kentinde 2001 yılında açılan ve sonrasında birkaç kez büyütme çalışmaları yapılarak bugünkü haline gelmiş, en büyük avmlerden biridir Central World. Bangkok zaten kendi başına müthiş eğlenceli, gezilesi bir yer iken böyle bir alışveriş merkesinin olmasıda alışverişseverler için tercih edilebilir gözüküyor.

7. Persian Gulf Complex

7. Persian Gulf Complex
İran’ ın Shiraz kentinde bulunan Persian Gulf Complex, 2011 yılında açılmıştır. Şu anda mağaza sayısı olarak en çok mağazaya sahip avmdir.

6. 1 Utama

6. 1 Utama
Malezya’ nın Selangor bölgesinde 1995 yılından beri açık olan avm dışarıdan kendini yeterince gösteriyor gibi. Çok sayıda mağazası ve çeşitli etkinlikleri ile Malezyalılar tarafından da iyi bilinen avm Dünyanın en büyüklerindendir.

5. Isfahan City Center

5. Isfahan City Center
Yine İranda, Ishafan kentinde bulunan avm, aslında yeni nesil avmlerden, avm bünyesinde 5 yıldızlı otel, ofisler, kongre salonları bulunmaktadır. Ama herşeye rağmen oldukça büyük alışveriş alanı vardır. Bu da onu en büyük avmlerden 5. si yapıyor.

4. SM City North EDSA

4. SM City North EDSA
Filipinlerdeki Quezon ehrinde bulunan avm herhalde Endonezyanın en büyük firmalarından olan SM Holding tarafından 1985 yılında açılmıştır. O tarihlerde böylesine büyük avm yapılması herhalde oldukça iyi bir tahmin olsa gerek.

3. SM Megamall

3. SM Megamall
Filipinlerdeki SM Holding sadece AVM yapmak için kurulmuş gibi gözüküyor, hatta Dünyanın en büyüklerini yapmak için. Şu ana kadar 3 tane SM Holding tarafından açılmış avm gördük. Mandaluyong şehrinde 1991 yılından beri açık olan avm en büyük avmlerden olmayı başarmıştır.

2. Golden Resources Mall

2. Golden Resources Mall
Herhangi bir liste hazırlarken o listeye Çin’ den birşeyin girmemesi mümkün değil. E tabi en büyük avmlerden birine sahip olmasalardı şaşırırdım. Pekin’ de 2004 yılından beridir faaliyet gösteren avmnin 1000 den fazla mağazası bulunmaktadır.

1. SM Seaside City

1. SM Seaside City
Yine Filipinler merkezli SM Holding tarafından yaklaşık bir hafta sonra yani 27 Kasım 2015 te Cebu City şehrinde açılacak olan bir avmdir. İmkanınız varsa açılışa bile yetişirsiniz. Dünyanın en büyük avmsi olmakla beraber SM Holdinginde en büyük avmsidir. Yani avm için farklı bir tasarım ama görülmesi gereken bir avm gibi duruyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar