Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Ebelik Mesleğinin Tarihi

Ebelik mesleği dünyanın en eski meslekleri içinde yerini almaktadır. Bir bebeğin dünyaya gelmesinde rol çekmek, doğum sancısı ikamet eden annenin ağrısını azaltmak ve anne ile beraber babanın da dileklerini dinlemek, hasretle beklenen bebeğin dünyaya gelmesini temin etmek, dünya meslekleri içinde ziynet, saygın bir iş olmasına niçin olmuştur.

Ebelik mesleği insanlığın mevcut olması ile dünyaya gelmişti.

Falda-ebe-görmekm.Ö. 5000Li senelerde ki resimlere göz atıldığında doğum sancısı kullanan bayanları ve onlara destek veren ebe bayanların bulunduğu görülmektedir.
İncil’de ebelik mesleğinden bahsedilmektedir. Ebelik mesleğinin tanrısal katında ki önemi üzeride durulduğu da görülmektedir. Buna ilave olarak; ebeliğin tanrısal katta fazla önemli bulunduğu eski mısırda kral pharao’un ebelerine shifra ve pua’nın itaatkâr bulunduğu geçmektedir. Kah, onun da m.Ö. 2000 senesinde ebelik mesleğinin önemini belirttiği duyulmaktadır.

Eski yunan’da hipokrat’ın birtakım doğumlarda rol almış olduğu, refakat etmiş olduğu, destek verdiği dolayısıyla “erkek babaanne” ile hitap edildiği görülmektedir.

Efesli soranus m.S. 98-138 ebelik mesleği üstünden dersler de vermiştir. Ayrıca; ebelerde olması lazım olan nitelikler üstünde durmuştur ve kitap şekilde yazmıştır. Kitabın ismi “gynaecolojy”dir.

Ebelik anne den kız yavruna yahut bayandan bayana öğretilen ve fazla ağır aşama ile yol kateden bir iş olarak bulunmuştur.

1450 yıllarında ingiltere’de ebe grupları iş kartları kardinaller meclisi vasıtasıyla verilmiştir. 1560 yıllarında fransız kralı 3. Henry ebe eğitimleri açmış ve eğitimlerin nihayetinde, ebeleri imtihana doğal olarak tutmuştur.

1536-1636 yıllarında ebe louise bourgeuis ebelik mesleği ve ebelik eyleminin ne huzurlu gerçekleşmesi namına yazılar yazdığı görülmüştür.
Jean lıobaut 1649 da cenovalı doğumu huzurlu gerçekleşmesini temin etmek üzere,ebelere simfisis pubis eylemini öğretmiştir.

1616 senesinde elizabeth cellien hastanelerde bayan doğum ve doğumhane servislerinin kurulmasını sağlamıştır.

1701 senesinde ingiltere ve fransa’daki ebelik mevzusundaki ilerlemelerin almanya’da da yaşandığı görülmektedir.

Juskına sıegımund’ın ebelik mesleği üstüne kitap yazdığı görülmüştür. 1733 senesinde ebe eğitimci marie louise la chapalle (1769-1821) forseps mevzusu üstünde kitap yazmıştır.

1819 senesinde laennec steteskopu bulmuştur ve evvela bayan doğumda kullanıldığı bilinen bir durumdur.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar