Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Avakadonun Faydaları

Avakado, yeşil kabuklu, yenilen kısımları aleni yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Çoğunlukla akdeniz iklimi görülen noktalarda yetişmektedir. Yaz meyvesi şeklinde bilinmekte ve düşük tüketilmektedir.

Enerji kıymeti fazla, yağ ve protein zenginidir. Bol a ve e vitaminleri, b grubu vitaminler ve potasyum vb. Mineraller ihtiva eder.

Sağlık-açısından-bir-çok-faydası-olan-avokado-aynı-zamanda-sindirim-sistemi-sağlığını-korur.Vücut dokuları ve ten yenilenmesine yardımcıdır. Yara iyileşmelerine yardımcıdır. Antioksidan ve hücre koruyucu nitelikleri taşır. Bağışıklık sistemini güçlendiricidir. Kanserden koruyucudur. Yürek ve damarlara fazla iyi kazanç. Kabızlığa karşı tesirlidir. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri kanda kolesterol yükselmesini engeller, bu nedenle yürek ve damar rahatsızlıklarına en iyi naturel ilaçtır.

Avakado vücutta biriken toksinleri ve yaşlandırıcı sakıncalı maddeleri attırır. Yaşlanma dönemini yavaşlatır. Rahatsızlıkları önlemeye destek sağlar.
İçeriğindeki protein, mineral ve vitaminler ufak çocuk ve gebe kadınların dengeli ve sıhhatli beslenmeleri üzere çok şarttır. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyicidir.

Avakado hasat akabinde tam olgunlaşır. Lezzeti çekmek üzere olgunlaşması beklenmelidir. Derhal tüketilecekse kesinlikle yumuşak olanı tercih edilmelidir. Kabuğu bütünüyle buruşmuş ve siyahlaşmışları değil, kabuğu koyulaşmaya süregelen, yumuşakları seçilmelidir. Şayet satın alındıktan fazla sonra tüketilecekse sertleri tercih edilebilir.

Taze yenilebilir yada salata ve gıdalarde kullanılabilir.

Yararları

*içerdiği varlıklı vitamin ve minerallerle kifayetsiz beslenenler üzere idealdir.
*a, c ve e vitaminleri zenginidir.
*lutein ve glutathion vb. Antioksidanlar ihtiva eder.
*kalp ve damar sağlığına fazla faydalıdır. Yürek damarları daralma ve tıkanmasını önler.
*içerdiği doymamış yağlarla, kolesterolü düşürür.
*diğer meyvelerden çok protein ihtiva eder.
*diğer meyvelerden çok asparagin, aspartik asit, glutamin, glutamik asit vb. Serbest aminoasitler ihtiva eder.
*toksinleri vücuttan attırır.
*yangı giderici ve nemlendiricidir, egzema ve sedef sıkıntılarının giderilmesine yardımcıdır.
*üreme sisteminin sıhhatli çalışmasına katkı sağlar.
*içerdiği doymamış yağ asitleriyle kolesterol yükselmesini önler.
*zengin demir içeriğiyle kansızlık önleyicidir.
*içerdiği protein, vitamin ve minerallerle, ufak çocuk ve gebe bayanların sıhhatli beslenmelerine avantaj.
*100 gram avokado yaklaşık 165 kalori ihtiva eder.
*içerdiği 14 mineral hücre yenilenmesine yardımcıdır. Yaşlanma sebebi toksinleri atarak yaşlanmayı yavaşlatır ve cildi korur.
*%30 doymamış yağ ile kolestrol artmasını önler. Yürek ve damar rahatsızlıklarına karşı naturel şifa deposudur. Ülser iyileştiricidir.
*a, b1, b2, b3, b6, c, e, k vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko vb. Mineraller ihtiva eder.
*mutluluk hormonu seratoninden ruh sağlığına asgari beden sıhhati kadar yararlıdır. İhtiva ettiği potasyum dinçlik verir ve depresyon sebebi uyuşukluluk ve rehaveti attırır.
*bağışıklık sistemi güçlendirici, kandaki alkalin dengesini koruyucu ve al kan hücrelerini gerçekleştiren bir demir deposudur.
*kabıza karşı iyi kazanç.
Avakado ilaç piyasasında fazla kullanılmaktadır. Genellikle iç kısmı için seçilmektedir. Birtakım ülkelerde kabuğundan da faydalanılmaktadır. Tabak şekilde kullananlar bile yer alıyor. Özellikle ekvator ikliminde yaşayanlar naturel tabak şekilde kullanmakla ayrıcalıklı düşlem üretmekte ve kabuğunu tabak şekilde gerçekleştirmektedir.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar