Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Obezitede seks steroidlerinin bağlanması

Obezitede seks steroidlerinin bağlanması, SHBG karaciğer tarafından üretilen, dolaşımdaki seks hormonlarına yüksek afinite, ancak düşük kapasite ile bağlanan bir globülindir (Anderson, 1974).

SHBC düzeylerindeki değişiklikler, bağlı bulunan steroidlerin metabolizması ve etkisi üzerinde önemli etkiye sahiptir. SHBG konsantrasyonundaki düşme testosteron ve östradiyolün metabolik klirensi ve serbest fraksiyonundaki artış ile ilişkilidir. İnsülinin SHBC’nin karaciğerdeki üretimini düzenlediği hipotezi, insülinin, insan hepatoma hücre kültüründe SHBC salgılanması üzerinde doğrudan inhibitör etkisi olduğunun saptanması ile desteklenmiştir (Plymate ve ark., 1988). Peiris ve ark. (1987), kadınlarda üst vücut obezitesinin, pankreastaki insülin üretiminin artması ve hepatik insülin klirensinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermişlerdir.

Obezitede seks steroidlerinin bağlanması
Buna bağlı olarak, bu obezite tipinde artan splanknik insülin konsantrasyonları, SHBC’nin karaciğerdeki üretiminin azalmasından sorumlu olabilir. Aynı çalışrnacılar, periferik insülin direnci ciddiyetinin, serbest testosteron düzeyi ile pozitif korelasyon gösterdiğini; serbest testosteron düzeyi arttıkça, insülin direnci derecesinin de arttığını göstermişlerdir. Dolaşımdaki androjenlerde ortaya çıkan değişiklikler, plazma insülin düzeylerini etkilemiyor gözükmektedir; ancak tersine, artan plazma insülini, overler tarafından androjen üretiminin doğrudan uyarılmasını da kapsayan bir dizi mekanizma aracılığıyla androjen salgılanmasını arttırabilir (Barbieri ve Hornstein, 1988). Son zamanlarda elde edilen kanıtlar, hem insülinin hem de insülin benzeri büyüme faktörü için (insulin-like growth factor- 1, ICF-l) over stromasında bulunan bu iki hormonun reseptör düzeyindeki etkileşimi aracılığıyla overlerdeki tekal ve stromal androjen üretiminin önemli regülatörleri olabileceğini düşündürmektedir (Barbieri ve ark., 1986).

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar