Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Obezitenin ölçülmesi

Obezitenin ölçülmesiObezitenin ölçülmesi Toplumlarda obezitenin prevalansı, vücutta aşırı yağ birikimi olan insanları ifade etmektedir. Ortalama ağırlığa sahip erişkin erkeklerde, vücut yağının oranı %15-20 arasındadır. Kadınlarda bu oran daha yüksektir (yaklaşık %25- 30).

Bireyler arasındaki ağırlık farklılığı kısmen vücut yağına bağlı olduğu için, normal ağırlıktaki kişiler ile fazla kilo olan kişiler arasındaki ayrımın yapılmasında vücut ağırlığının veya boy ve kilo ölçümünü esas alan indekslerin (body mass index, BMI, beden kitle indeksi gibi) kulanılmasına karşı çıkılabilmektedir. BMI’nin kullanılmasının uygun olmadığı durumlara örnek olarak vücut geliştiren genç bir erkek ile orta yaşlı ab ez bir kadının özdeş BMI’leri verilebilir.

Ancak bu uç örneklere karşın, BMI (ağırhk/boy) ile vücut yağ yüzdesi arasında güçlü bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Deurenberg ve ark. (1991) aşağıdaki denklem ile erişkinlerde vücut yağ yüzdesinin hesaplanabileceğini öne sürmüşlerdir: Vücut yağ yüzdesi = 1.2 (BMI) + 0.23 (yaş) – 10.8 (cinsiyet) – 5.4 Bireyler (Hollandalı) arasındaki vücut yağındaki varyasyonun %80’inin bu formül ile açıklanabilmektedir. Tahmindeki standard hatanın yaklaşık %4 olduğu hesaplanmıştır.

Denklemde cinsiyeti n sayısal değeri erkekler için 1, kadınlar için O’dır. Denkleme göre belirli boy ve ağırlık değerleri için, vücut yağ oranı kadınlarda, erkeklere göre %10 yüksektir ve vücut ağırlığı sabit kalsa dahi yaşlarıma ile birlikte yağ oranı artmaktadır. BMI ile yağ yüzdesi arasındaki bağlantı, toplumlarda BMI’nin, kişilerin vücut yağındaki fazlalık açısından sınıflandırılması için kullanılabileceğini düşündürmektedir. Uygulamada, insanlar veya toplumlar genellikle vücut yağ yüzdesine göre değil, BMl’lerine göre sınıflandırılmaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar