Salı, Kasım 28, 2023
spot_img

Plantagenet HANEDANI

Plantagenet HANEDANI, ANJOU HANEDAN! ya da ANGEVIN HANEDAN! olarak da bilinir, Ingiltere’de 1154-1485 arasında hüküm süren krallık hanedanı. Altısı hanedanın Lancaster ve York kollarından olmak üzere 14 hükümdar yetiştirmiştir. Hanedanın kurucusu, İngiltere kralı i. Henry’nin kızı Matiıda ile evlenen Anjou kontu Geoffrey’dir.

Plantagenet adının, Geoffrey’rıin şapkasına boyacıkatırtırnağı (Latince Genista) dalları takma alışkanlığından ya da daha büyük olasılıkla av sahasındaki çalılıkları artırmak amacıyla katırtırnağı diktirmesinden kaynaklanan takma adından geldiği sanılır.

Bazı tarihçiler Anjou ya da Angevin adını, Anjou kontu II. Henry ve onun 13 ardılı için kullanırken, başkaları II. Henry ile oğulları i. Richard ve John’ı Angevin kralları, onlarırı ardıllarını, özellikle de i. Edward, II. Edward ve III. Edward’ı Plantagenetler olarak adlandırırlar. Kont Geoffrey’nin soyundan gelenler arasında Plantagenet adını resmen kullanan ilk kişi, 1460’ta Richard Plantagenet adıyla taht üzerinde hak iddia eden York dükü Richard ,oldu. III. Edward’ın varisi Edward’ın (Kara Prens) babasından önce ölmesi üzerine, tahta tek oğlu II. Richard geçti. Çocuğu olmayarı II. Richard’ın ölümüyle (1399) hanedan sona erdi. III. Edward’ın hayatta kalan oğullarından Liorıel’ın tek çocuğu Phılippa, March 4. kontu Edmund Mortimer’le evlendi. Bu evlilik Mortimer ailesinin taht üzerinde hak iddia etmesine yol açtı. Edward’ın öteki oğullarından John of Gaunt ise, Lancaster hanedanının varisiyle evlenerek Lancaster dükü oldu, John of Gaunt’un oğlunun II. Richard’ı devirip IV . Henryadıyla tahta çıkmasıyla Lancaster hanedanı iktidarı ele geçirdi. III. Edward’ın oğullarından Edmund of Langley 1385’te York dükü oldu ve hanedanın York kolunu kurdu. Edmund’un iki oğlundan York dükü Edward Agincourt’ta öldürüldü. Cambridge kontu olan Richard ise, Lionel’ın torunuyla evlenerek tahta çıkma hakkını York hanedanına geçirdi .

York ve Lancaster hanedanları arasındaki taht mücadelesi Güller Savaşları’na (145585) yol açtı. Bu savaşlar, York hanedanından gelen son kral III. Richard’ın Bosworth Field Çarpışması’rıda (1485) Henry Tudor’a yenilmesiyle sona erdi.
Plantagenet hanedanının yasal erkek soyu, York dükü Richard’ın torun u Warwick kontu Edward’ın 1499’da idam edilmesiyle son buldu.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar