Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri

Tırnak yeme çevremizde genellikle görüp şahit olduğumuz veya kendimizin yaptığı bir tür alışkanlıktır. Bu konumuzda tırnak yeme alışkanlığının nedenlerini ve tırnak yeme alışkanlığının tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Tırnak yeme davranışı özellikle çocuklar ve gençlerde görülmekle birlikte, bazı yetişkinlerde korku, heyecan, stres gibi duygusal nedenlerle ara sıra ortaya çıkmaktadır.

Zararsız gibi görünen bu alışkanlık özellikle çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Eller ne kadar sık yıkansa bile tırnağın dibindeki mikrop ve bakteriler tırnaklarla birlikte ağızdan vücuda alınırlar. Bu mikroplar ağız, boğaz, mide ve bağırsaklarda enfeksiyon oluşumuna neden olur. Ayrıca tırnak yeme alışkanlığı bulunan çocuklarda bağırsak paraziti görülme oranı daha fazladır.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedenleri

Tırnak yeme davranışının ilk ortaya çıkış nedeni psikolojiktir. Daha sonra bu davranış sürekli tekrar ettiği için kökleşir ve bırakılması zorlaşır. Bu davranışı dönemsel olarak incelemek sorunun ortaya çıkış nedenini anlamak için önemlidir.

Çocukluk döneminde; anneye karşı güvensizlik, emme bozuklukları, tuvalet eğitiminde yaşanan problemler, ilgi ve sevgiden mahrum kalma, otoriter anne baba davranışları, aile içi şiddet.

Ergenlik döneminde; karşı cinsle yakınlaşamama, arkadaşlık ilişkilerinde yaşanan problemler, ders ve sınav kaygısı, aile içi anlaşmazlıklar, kabul görememe.

Yetişkinlik döneminde; evlilik baskısı, stresli iş yaşamı, hamilelik dönemi sorunları, bebek büyütürken yaşanan stres, maddi zorluklar.

Yukarıda yazdığımız sorunları çok fazla yaşamamış veya bu sorunlarla başa çıkabilmeyi başarmış bireyler tırnak yeme davranışı ve diğer psikolojik sorunlardan daha az etkilenirler.

Tırnak Yeme Davranışının Tedavisi

Tırnak yeme davranışının ortaya çıkmasına engel olmak önemlidir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bu tür rahatsızlıkların gidişatı ve tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Her ne kadar tedavi sonucunda bu alışkanlık kaybolsa da sinir, stres, korku, kaygı gibi etkenler tırnak yeme alışkanlığının tekrar tetiklenmesine neden olabilir.

Tırnak yeme davranışının tedavisinde alınacak önemler şunlardır:

  • Bu tür davranışların örnek alma yoluyla geliştiği gözlenmiştir. Çocuklar anne, baba veya kardeşlerde ki tırnak yeme alışkanlığını görerek edinebilirler. Bu yüzden aile ferdlerinin davranışlarına dikkat etmesi önemlidir.
  • Anne ve baba çocukta tırnak yeme alışkanlığı gözlemlerse başlarda bu davranışı görmezden gelerek söndürme yoluna gidebilir.
  • Çocukların korku ve şiddet içeren oyunları oynaması, filmleri izlemesi veya aile içi şiddete maruz kalma önlenmelidir.
  • Tırnak yeme alışkanlığı olan çocukların tırnakları sürekli kesilmelidir. Bu hareket hem tırnağın yenmesinin önüne geçer hem de bakteri ve mikropların tırnakta birikmesini önler.
  • Yaptığı hareketin yanlış ve zararlı olduğu nedenleriyle birlikte çocuklara ve gençlere anlatılmalı, bu konuda anlaşmaya varılmalıdır.
  • Özellikle aynı tırnaklar yeniyorsa buraya yara bandı yapıştırılabilir.
  • Tırnakların üzerine sarımsak, sirke gibi keskin kokulu ve sağlığa zararsız besinler sürülebilir.

Tırnak yeme davranışı üzerine gidilmediğinde daha ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar