Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Çoruh Nehri Rafting Parkurları ve Gezi Bilgileri / Bayburt

Çoruh Nehri dendiğinde bir çok şahsın aklına rafting geliyor. Bizim de aklımıza ilk gelen bir hayli süratli bir akıntı ve doğal olarak ki rafting sporu geliyor. Bu soğuk günlerde rafting yapmak ne kadar aklı başında kim bilir fakat şimdiden ilkbahar için su sporlarına meraklıysanız bu makalemizi okuyarak nefesi Çoruh Nehri’nde almaya çaba gösterin.

Çoruh Nehri Genel Bilgiler

Coruh-Nehri-02Dünyanın en süratli ve en derin nehirlerinden kabul edilen Çoruh Nehri, Artvin’in en büyük akarsularının başlangıcında gelmektedir. Nehrin deposu Mescit Dağı’ndan gelmekle beraber Borçka’nın Muratlı kasabasından Türkiye kısıtlarından çıkmaktadır ve Batum’dan Karadeniz’e akar.

Çoruh Nehri 431 km uzunluğa sahip olup 410 km’si Türkiye kısıtları içindedir. Çoruh Nehri’nde kefal ve sazan başta olmak üzere birkaç balık şekli de yaşamaktadır. Nehri asıl ünlü yapan niteliği olan rafting ve kano sporları için Yusufeli kısıtları içinde 100 kilometrelik kademeli güçlük derecesinde pistler yer almaktadır.

Çoruh Nehri’ne dünyanın her bölgesinden tertipli olarak rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar için yerli ve yabancı amatör ve ustalaşmış sporcular geliyor. Bölgede su sporları yaygın olduğundan nehrin çevresinde bir çok turizm etkinliksine de tanıklık yapabilirsiniz.

Su sporlarından hoşlanmayanlar için Kaçkar Dağları’nın zirvesine çıkarak kamp kurmalarını öneri yapabiliriz. ‘Tek başıma dağın zirvesine ne şekilde çıkarım’ diye endişelenmeyin zira bölgede mahalli rehberler ve eşyalarınızı taşımak için de katırlar bulmanız olası.

Çoruh Nehri, sahip olduğu varlıklı flora ve faunası ile doğallığını korumayı başaran ender nehirlerden bir tanesi konumundadır. Yine nehire yakın alanlarda nesli bitmekte olan kızıl akbaba eşeysel hayvanlar koloniler şeklinde hayat sürmektedir. Bir De nehrin bulunmuş olduğu vadi içinde boz ayı, yaban domuzu, dağ keçisi, porsuk, çakal, tilki, sansar, su samuru, keklik, tavşan, çulluk, yaban ördeği, ardıç kuşu ve daha çok sayıda yaban hayvan çeşidini de barındırmaktadır.

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Coruh-Nehri-03Nehirle alakalı bu kadar malumat sanırız kafi. Şuan de gelelim rafting sporları ve parkularla alakalı bilgilere. Çoruh Nehri üstünde 4 değişik etapta rafting yapma şansına sahip olacaksınız. Bu parkurlarla alakalı malumat verecek olursak;

Bayburt – İspir Parkuru (0 – 106 km)

Bayburt’tan Çoruh Nehri’ni seyrederek Dikmetaş Köprüsü’ne intikal ettiğinizde parkura başlayabilirsiniz. İsterseniz burada kamp da kurabilirsiniz. Kamp kurabileceğiniz bir öteki yer ise Aslandede veya Laleli bölgesi olabilir. Bu parkurun güçlük derecesi 2 – 3 olup parkurun tamamlanma zamanı ise yaklaşık 3 gündür.

İspir – Çamlıkaya Parkuru (106 – 134 km)

Bu pistin güçlük derecesi 3 – 4 – 5 olup 28. Kilometredeki Çamlıkaya mevkisine gelmeden nehrin sol bölgesinde kamp kurabilirsiniz.

Çamlıkaya – Tekkale Parkuru (134 – 178 km)

Bu parkurun güçlük derecesi 3 – 4 – 5 olup bilhassa taşlık yerlere üzerinde durulmalıdır. Kamp oluşturmak için Alanbaşı Köyü civarı bir hayli uygundur.

Tekkale – Artvin Parkuru (178 – 261 km)

Bu parkurun da güçlük derecesi 3 – 4 – 5 olup keskin kayalar ve hırçın dalgalar öne çıkmaktadır. Hele o şekilde bir yer mevcut ki bu parkuru geçmek için nehrin suyunun azalmasını beklemeniz gerekecek. Yusufeli’nin 22 km ilerisinde bulunan 100 metrelik parkura ‘King – Kong’ ismi verilmiştir. Güçlük düzeyinin 5.9 olduğu bu pisti geçmek için nehrin suyunun azaldığı süreçlerde geçiş yapmak mümkün.

Çoruh Nehri Konaklama Olanakları

Çoruh Nehri’ne rafting yapmaya gelenlerin büyük çoğunluğu kamp oluşturmayı tercih yapıyor. Şayet kamp oluşturmak sizlere nazaran değilse bölgede bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Bölgede bulunan birtakım konaklama alanları ve bağlantı numaraları bu şekilde:

Hotel Almatur (0466 811 40 56) Yusufeli
Hotel Barcelona (0466 811 26 27) Yusufeli
Sadıkoğlu Otel (0466 212 21 01) Artvin Merkez
Demirkol Turistik Otel (0466 415 36 60) Borçka
Koliva Otel (0466 212 90 47) Artvin Merkez

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar