Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Ne Şekilde Gidilir, Ziyaret Bilgisi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en mühim şehirlerinden kabul edilen Erzurum, sahip olduğu zamanı ve naturel güzellikleriyle gezip görülmesi lazım olan mühim kentlerden bir tanesi. Bizler de bunun bilincinde olduğumuzdan size önceki yazılarımızda Erzurum ve ilçelerinde bulunan mühim yerlerin tanıtımını yaptık. (Tortum Gölü, Balıklı Köyü, Tortum Şelalesi, Narman Peribacaları yazılarımızı da okumanızı öneri yapıyoruz). Bugünkü makalemizde size Erzurum Arkeoloji Müzesi konusunda malumatlar vermek talep ediyoruz. Erzurum Arkeoloji Müzesi nerede, ne şekilde gidilir, Erzurum Arkeoloji Müzesi adresi ve giriş tutarı gibi ayrıntıları makalemizin devamında.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Genel Bilgiler

İlk olarak 1942 senesinde Çifte Minareli Medrese’de etkinlik gösteren müze, 1967’de yeni yapılan binasına taşınarak hizmet vermeye devam etmiştir. Müzede 5 değişik salon yer almaktadır. Bu salonlar; Kazılar Salonu, M.Ö. 2000 Trans – Kafkas Kültürü Salonu, Urartu Salonu, Doğa Zamanı Salonu ve Ermeni Katliamları Salonu yer alıyor. İsterseniz bu salonlarla alakalı sizleri özetlemek gerekirse malumat ver elim.

Müzede Bulunan Salonlar

Erzurum-Arkeoloji-Muzesi-02Kazılar Salonu

Bu salonda bölgede çıkarılan eserler gösterilmektedir. Sergilenen eserler içinde Karaz (1942 – 1944), Pulur (1960), Güzelova(1961), Sos (1994 – 1998) höyük kazılarından çıkarılan eserler, M.Ö. 4000 sürecinden kalma mübarek ocaklar, heykelcikler, ok uçları, pişmiş toprak kapları gibi eserler sergilenmektedir.

Roma, Hellenistik, Trans – Kafkas Salonu

Adından anlaşılacağı gibi Roma ve Hellenistik süreçlerden kalma eserlerin sergilendiği salonda; yüzük, küpe, diadem, cam gözyaşı şişeleri, lahit, pişmiş toprak ve Trans – Kafkas kültürünü simgeleyen eserler sergilenmektedir.

Urartu Ve Sikke Salonu

Erzurum-Arkeoloji-Muzesi-03Urartular Süreci’nden kalma (M.Ö. 900 – 600) eserlerin sergilendiği salondapişmiş toprak, metal kaplar, mühürler, savaş malzemeleri, adak levhaları, Roma ve Bizans Süreçleri’nden kalma bir çok sikke de sergilenmektedir.

Urartu Yazıtları ve Doğa Zamanı Salonu

Bu salonda sergilenen eserlerden öne çıkanlar, taş Urartu yazıtları, 500 bin sene öncesine ait Mamut fosili, bitki fosilleri, yumuşakça fosilleri, obsidiyenlerdir

Ermeni Katliamı Salonu

1918’de Ermeniler tarafınca Anadolu’da yaşayan Türklere yapılan soykırım sahalarından (Erzurum Alaca, Yeşilyayla, Tımar Köyü, Kars Obazköy) çıkarılan buluntular ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu buluntuların içinde muska, düğme, ayyıldızlı katman, mermi kovanları, Kuran-ı Kerim parçaları yer almaktadır.

Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Erzurum Arkeoloji Müzesi’ne ziyaret saatleri bu şekildedir

Nisan – Ekim Süreci Giriş Saatleri: 08.00 – 19.00

Kasım – Mart Süreci Giriş Saatleri: 08.00 – 16.45

Giriş Tutarı: 5 TL

Ziyaret Günleri: Müze hergün alenidir.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Ne Şekilde gidilir?

Adres: Paşalar Caddesi No: 11, Merkez / Erzurum

Telefon: 0442 233 04 14

Nasıl gidilir?: Erzurum kent merkezinde bulunan müzeyi değişik illerden istikbal olanlar, hem havayolu hem karayolu ile ulaşım temin edebilirler. Başta İstanbul olmak üzere öteki illerden de havayolu ile ulaşımı kolaylıkla sağlayabileceğiniz Erzurum Havaalanı kent merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Müzeye gitmek için ise toplu nakliyat taşıtlarını veya taksi kullanabilirsiniz. Arkeoloji Müzesi, Yakutiye Medresesi’nin anında karşısında yer almaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar