Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Erzurum’da Gezilecek Yerler , Gezilmesi Lazım Olan Yerler

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Erzurum’da gezilecek noktalar denildiğinde her ne kadar akla ilk Palandöken Kayak Merkezi gelse de, esasında Şark Anadolu Bölgesinin en mühim zamanı ve kültürel açıdan varlıklı şehri Erzurum, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktalarından bir tanesi konumunda. Dadaşlar diyarı Erzurum dendiğinde akla cağ kebabı, Üç kümbetler, Tortum Şelalesi bunlardan yalnızca bir kaçı ve bu güzel yerlerle kısıtlı değil burası. Erzurum’da Gezilecek Yerler’i bir önceki yazılarımızda tek, tek, bölge, bölge size detaylı olarak aktardık. Bu makalemizde ise size bu noktalar konusunda özetlemek gerekirse malumatlar vererek tek sayfada toplamak talep ettik. Şayet sizinde yolunuz Erzurum’a planlı veya plansız düşecek olursa aşağıda ifade ettiğimiz noktaları ziyaret etmenizi öneri yapıyoruz.

Dipnot: Tanıttığımız yer konusunda ayrıntılı malumat almak için o zeminin başlığını tıklayabilirsiniz.

Balıklı Köyü

Balıklı Köyü Erzurum

Erzurum’da gezilecek noktalar deki ilk durağımız Balıklı Köyü bir ihtimal bir çok şahıs gibi sizler de Balıklı Köyü’nün ismini ilk defa duyanlardansınız. Erzurum’a bağlı Uzundere ilçesi kısıtları bünyesinde bulunan ve sahip olduğu mükemmel Tortum Gölü manzarası ile adından yeni yeni laf ettirmeye başlayan Balıklı Köyü, Erzurum gezinizde size değişik bir tecrübe sunabilir. Yalnızca köye gitmek için onca kilometre yol gidemem diye aklınızdan geçiriyorsanız, bu fikirnizi bir kenara bırakın diyoruz. Zira Balıklı Köyü, Tortum Gölü ve dünyanın en mühim şelalelerinden olan Tortum Şelalesi’ne bir hayli yakın bir konumdadır.

Erzurum’a 101, Uzundere’ye 17 km uzaklıkta olan Balıklı Köyü’ne yolunuz düşerse yufka yağlaması, kavurmalı tirit, tencere pağacı, balık güveci gibi bölgesel lezzetleri tatmanızı öneri yapıyoruz. Balıklı Köyü’ne kişisel aracınızla gidebileceğiniz gibi Erzurum Şark Garajı’ndan hareket eden Uzundere minibüsleri aracılığıyla da gidebilirsiniz.

Tortum Gölü

Tortum Gölü

Erzurum’un mühim naturel güzelliklerinden kabul edilen Tortum Gölü, Balıklı Köyü’nün anında beraberinde yer almaktadır ve 18. Yüzyılda olup biten heyelan neticesinde Tortum Çayı’nın önünün kapanması neticesinde oluşmuştur. Erzurum’un mükemmel üçlüsü diye tanımlayabileceğimiz (Balıklı Köyü, Tortum Gölü, Tortum Şelalesi) üçlüden kabul edilen Tortum Gölü’nde kayık ile göl üstünde mükemmel manzaralar nezaretinde gezinti de yapabilirsiniz.

Tortum Gölü civarlarında 4 tür akbaba türünün de bulunmuş olduğu kuş cenneti de yer alıyor. Şayet Tortum Gölü gezinizi birkaç gün devam ettirmek talep ederseniz Uzundere ilçesi başta olmak üzere çevredeki barıncak ve otellerde konaklayabilirsiniz. Burası ise bize nazaran Erzurum’da gezilecek noktalar içinde ikinci sırada.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi 01

Gerek Erzurum’un gerekse Türkiye’nin en mühim naturel güzelliklerinden kabul edilen Tortum Şelalesi, sahip olduğu 48 m. yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek şelalesi hususi durumunu taşımaktadır. Erzurum’un mühim turistik noktalarından kabul edilen Tortum Şelalesi’ne her sene binlerce yerli ve yabancı turistler ziyaret etmektedir.

Tortum Şelalesi hakkında bir de enteresan rivayet mevcut. Bu rivayete nazaran şelalenin oraya inip çıkan şahıslarda soluk darlığı ve kalp hastalığı gibi problemler görülmüyormuş. Tortum Şelalesi’ne ulaşım, Tortum Gölü ve Balıklı Köyü’ne olduğu gibi bir hayli rahattır. Gerek kişisel aracınızla gerekse minibüsler aracılığıyla Tortum Şelalesi’ne kolaylıkla ulaşım temin edebilirsiniz. Bize nazaran Erzurum’da gezilecek noktalar içinde burası birinci sırada.

Narman Peribacaları

Narman-Peribacalari-01

Her ne kadar şanı şöhreti Nevşehir Ürgüp’deki Peribacaları kadar olmasa da Erzurum’un Narman ilçesi kısıtları içinde bulunan Narman Peribacaları da son süreçlerde popülerliğini artıran mühim naturel güzelliklerden bir tanesi. Naturel etkenler sonucunda meydana gelen Narman Peribacaları’nın hem Türkiye’de hem ülke haricinde tanıtımının yapılması için Erzurum Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi her sene türlü aktiviteler düzenliyor. Narman Peribacaları, bundan ortalama 2 – 3 milyon önce meydana gelmiş olup Erzurum kent merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Bundan önceki husus başlıklarımızda Erzurum’un ilçelerinde gezilmesi lazım olan noktalardan ifade etmiştik. Erzurum ve etrafında belli süreçlerde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan zamanı eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi, 1942 yılından bu yana ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Müzede M.Ö. 4000 yılından kalma heykelcikler, ok uçları, pişmiş toprak kapları, Roma Süreci’nden kalma yüzük, küpe, cam gözyaşı şişeleri, Urartu’lar Süreci’nden kalma savaş malzemeleri, mühürler, sikke, Zamanı Salon’da M.Ö 500 bin sene öncesinden kalma mamut fosilleri, yumuşakça fosilleri, 1918’de Ermeniler’in Anadolu’da yapmış oldukları soykırımdan kalma muska, ayyıldızlı katman, mermi kovanları gibi eserler sergilenmektedir.

Atatürk Evi

Erzurum-Atatürk-Evi-01

1984 yılından itibaren müze olarak kapılarını ziyaretçilerine açan Mustafa Kemal Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 senesinde kurultay hazırlıkları için Erzurum’a ulaştığında konaklaması için tahsis edilmiştir. Seneler içinde türlü kurumlar tarafınca kullanılan konut öncelikle 1890 senesinde inşa edilmiştir.

İki kattan oluşan evin odalarında sergilenen eserler içinde Kazım Karabekir’e ve Kazım Yurdalan’a ait eşyalar, evraklar, basımevi makinesi, çağa ait koltuk ve salonlar, Atatürk’ün kullandığı karyola, çalar saat gibi eserler sergilenmektedir. Müzeye Pazartesi günleri dışında 5 TL karşılığında ziyaret yapabilirsiniz.

Üç Kümbetler

Uc-Kumbetler-03

Erzurum’u simgeleyen mühim yapılardan kabul edilen Üç Kümbetler, 12. Yüzyılın sonlarında Saltuklu hükümdarı Talimat Saltuk tarafınca yaptırıldığı söylenmektedir. Konum olarak Çifte Minareli Medrese’nin arka bölümünde bulunan Üç Kümbetler, yaklaşık 4,75 m. uzunluğa sahiptir. Erzurum’u ziyaret etmek talep edilyenler için mühim uğrak noktalarından kabul edilen Üç Kümbetler, türlü desenlere sahiptir. Birtakım hayvan figürlerinin de bulunmuş olduğu kümbetlerde kapı ve pencereler de yer almaktadır.

Siz kıymetli okuyucularımız içinde Erzurum’u gezen, dolaşan veya Erzurumlu olan var ise yorumlarını ve gözlemlerini öteki okuyucularımızla paylaşmaktan çekinmeyiniz. Sizler için Erzurum’da gezilecek noktalar konusunda bir takım arşiv yapmaya çalıştık ümit ederim seyahat haritanıza biraz olsun yardımımız dokunmuştur. Bir farklı makalede görüşmek üzere kendinize dikkat edin.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar