Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

İsmail Hakkı Altunbezer Kimdir

İsmail Altınbezer, hattatdır. İstanbul’da doğan ve İstanbul’da ölmüştür. İsmail Hakkı Altınbezer, Tuğrakeş unvanıyla da bilinir. İsmail Hakkı Altınbezer, Hattat Bilimsel Efendinin oğlu Fatih rüştiyesini tamamlamasının ardından yeni açılmış olan Sanayi-i Nefise Okulu fotoğraf kısmına başladı.

Hat çalışmalarında öncelikle yardımcısı ve öğretmeni kendi babasıdır. 1890’da Divanı Hümayun’e girme başarısı gösterdi. Miktarın müdürü meşhur hattat Sami Efendiden celi, sülüs ve tuğra yazı tarzlarını benimsedi ve sonunda bilgi aldı. Bunun ardından iki sene içinde birinci tuğrakeş olma başarısını gösterdi. Bir De Sanayi-i Nefise Mektebinin hattatlık kısmına dört sene süreyle devam etti ve tezhip de vazife aldı.

İsmail Hakkı Altınbezer bu sanatı da önce babasından sonrasında meşhur müzehhip Bahaeddin Efendiden bilgi aldı önce Üsküdar idadisinde yazı ve Topkapı rüştiyesinde fotoğraf öğretmeni; sonrasında ise Galatasaray Sultanisi ve Darülmualliminde yazı öğretmeni olarak vazife aldı.

Birinci Dünya savaşı sırasında Medresetülhattatin kafa gösterdiği vakit, orada tuğra ve cetisülüs yazı öğretmeni olarak vazife aldı. Cumhuriyet sürecinde Güzel Sanatlar Akademisi Doğu Süsleme sanatları kısmı müdürü oldu ve rahatsızlanıp hasta oluncaya kadar burada tezhip hususunda birçok öğrenci gitti. Bu sebepten son öğrencileri onu ‘’Müzehhip Hakkı Bey’’ olarak bilirler.

Yazı sanatında sürecin ünlü hattatlarından Halim Özyazıcı ile Mecid Bey kendisinden yararlanan ve feyiz sahaların başlangıcında gelir. Selimiye, Edirnekapı, Zeynep Sultan, Abdi Subaşı ve Ağa camilerindeki yazılar meşhur eserleri arasındadır. Bir De Kabe’ye yollanan örtünün makaleleri da bir müddet, Hakkı Bey tarafınca yazıldı. Yazıdaki asıl şöhreti, celisülüstedir. Tuğrada ise sürecin son resmi tuğrakeşiydi. Tezhipte önceleri Ata yolunda giden Hakkı Bey, sonraki zamanlarda bu sanatı şahsına münhasır bir tarz ile işledi ve bu seçimi Güzel Sanatlar akademisinde de öğretti.

Popüler İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Bu bilgiyi ekleyen, sağdan soldan topladığı bu yazıyı hiç okudu mu? Bilgiler eksik olduğu gibi kelime hatalarıyla dolu bir biyografi bu. Umarım kontrol eder ve düzeltirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar