Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Yusuf Hayaloğlu Hayatı

Yusuf Hayaloğlu 1953 senesinde Tunceli’ye bağlı Ovacık köyünde yaşama selam söyledi . öğrenim yaşamına Tunceli’de başladı . Devlet Parasız Yatılı Sınavı’nda ülkemiz ikincisi olarak liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak okumaya adalet kazanmıştır . Lisenin bir bölümünü Elazığ’da okudu .

Daha sonra İstanbul’a giderek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde fotoğraf bölümünde öğrenimine devam etti . Bir taraftan da harcamalarını karşılamaya yönelik Cağaloğlu matbaalarında grafik işleri yaptı . imkan buldukça bijuteri atölyelerine takı ve aksesuar modelleri yaptı . 1972 senesinde öğrenimine mesafe vererek Mine Hayaloğlu ile evlendi . Bu evlilikten Deniz , Hazan ve Can isminde üç çocuğu oldu .

Askerliğini ressam olarak yaptıktan sonra Elazığ’da milli bir gazetede muhabirlik yaptı .

İstanbul’a geri dönen Yusuf Hayaloğlu Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı . Üç sene kadar burada senaryo , hikaye , roman , poster , afiş ve kartpostal hazırlanmasında vazife aldı . 12 Eylül sürecinde hapse girdi . Hapisten çıktıktan sonra Cağaloğlu’nda kendi açmış olduğu atölyede basımevi ve yayınevlerine fotoğraf grafik işleri yapmaya devam etti .

Kız kardeşi Gülten , Ahmet Kaya ile evlendikten sonra , Hayaloğlu için yeni bir dönem başladı . senelerdir arada sırada karaladığı bir kenara koyduğu şiirlerini Ahmet Kaya ile buluşturdu . Ahmet Kaya bu şiirleri okuduktan sonra Hayaloğlu ile beraber çalışmaya başladı .

İkisi beraber; bitkin Demokrat , ismi Bahtiyar , Ayrılık Hediyesi gibi çok sayıda eseri beraber ürettiler . Bu çalışmalarla bir çağa damgasını vuran , Hayaloğlu bir de çok sayıda beste yaparak türlü sanatçılarla bu hususta çalışmalar yapmıştır . Yusuf Hayaloğlu Ahmet Kaya’nın Türkiye’den ayrılmış olduğu yıl ilk albümü olan Ah Ulan Rıza’yı çıkarmıştır .

Daha sonra 2002’de Gözleri İntihar Mavi isimli şiir kitabını çıkaran Hayaloğlu bu kitabıyla büyük bir başarıya imza atmıştır . Kitabı 48 . Baskıya ulaşarak bir üstün dereceli kırılmıştır . fakat Yusuf Hayaloğlu çok kısa aralıklarla , abisini , annesini yoldaşı Ahmet Kaya’yı kaybetmesinin ardından sıhhatini büyük seviyede yitirdi . Buna karşın çalışmaktan hiç vazgeçmeyen Hayaloğlu eserlerini üretmeye devam etti .

İkinci albümü olan Bir şaşırtıcı ve şaşkınlık verici erkek satım rekorları kırdı . Bu başarısının ardından çok sayıda televizyon kanalında programlar yaptı . Ödüller kazanmıştır .Akciğer kanserine yakalanan Yusuf Hayaloğlu 2009’da tedavi görmüş olduğu Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde sabaha karşı yaşamını yitirdi . Cenazesi Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir .

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar