Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Lofoten Adaları Norveç Hakkında Bilgi

Pek çok kişinin fotoğraflarda görüp, hakiki olduğuna inanamadığı güzelliklere sahip noktalardan yalnızca biridir Lofoten Adaları. Büyük büyük tepelerle örtülü, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu tabiat harikası yer soğuğuyla adından laf ettiren Norveç’te bulunuyor. O sebepten ilk olarak biraz Norveç’ten ifade edelim.

Norveç’te Mükemmel Bir Ada

Norveç, Şimal Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan, kıyıları yüzlerce fiyortla çevrili soğuk bir ülkedir. Ziyaretçilerinde çok değişik izler bırakan, gidenlerin fanatik olduğu karlar ülkesi Norveç, Lofoten Adaları ile de çok daha çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Adada Bulunan Köyler

Hakkında bu kadar övücü laflar sarfettiğimiz Lofoten Adaları’ndan ifade edecek olursak; Norveç’in kuzeyinde bulunan adalarda Stamsung, Reine, Moskenes gibi köyler bulunuyor. Tamamı de güzellik bakımından birbiriyle yarışabilecek halte. Fakat adalara gidebilmek için biraz uğraşmak icap ediyor. Şehirde bulunan tren noktaları sizi son olarak Bodo şehrine götürüyor. Trenden indikten sonra ilk köy olan Moskenes ve Reine köyüne gidebilmek için feribota binmek icap ediyor. Ortalama 3-4 saatlik bir yolculuktan sonra Moskenes Köyü’ne varabilirsiniz. Bundan sonra öteki noktaları gezebilmek için ya otomobil kiralamalısınız veya otobüs saatlerine göz atmalısınız. Fakat otobüs saatleri daha fazla okul saatlerine nazaran ayarlandığı için önceden bu mevzuya çok iyi çalışmış olmalısınız. Bunun haricinde örneğin Moskenes’ten Reine arası ortalama 5 kilometre, yürümeyi sevmeyen biri olsanız dahi manzaranın büyüsüne kapılıp Reina’ya kadar yayan olarak da gidebilirsiniz.

Adada Kalınabilecek Yerler

Adalar, market, mağaza, otel istikametinden fazlasıyla modern değil bir de ücret olarak da çok cazip olanaklar sunmayabiliyor. O sebepten kalacak yerinizi önceden ayarlamanız da yarar mevcut. İhtiyacınız Olan Şeyleri da adalara gitmeden önce temin etmeniz sizi ihtiyaç anında zorda bırakmayacağı gibi bütçenize de küçük çaplı destek elde edecektir.
Bunun beraberinde Norveç seyahatine giderken havaların çok soğuk olacağını aklımdan çıkarmamalı ve buna nazaran kıyafetler tercih etmelisiniz. Gidenlerin fanatik kaldığı fakat Norveç’te yaşayanların çok yakınma ettiği Norveç konusunda bir kaç malumat verecek olursak; intihar vakalarında dünya sıralamalarında maalesef bir hayli yüksek bir noktada. Bunu, kış aylarında karın neredeyse 8 ay yerden kalkmamasına, aralıktan ocak ayına kadar bir ay boyunca hiç gündüz olmamasına bağlamak sanırım yanlış olmaz. Bunun yanı sıra mayıs sonu ile haziran ortasına kadar da hiç gece olmuyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar