Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Ruanda Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Ruanda Cumhuriyeti 11 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti Kigali olan Ruanda Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü 26.338 km karedir. 1 Temmuz 1962 senesinde Belçika’dan ayrılarak bağımsızlığını duyuru etmiştir. idare şekli Başkanlık Tipi Cumhuriyet olan Ruanda Cumhuriyeti’nin konumu Orta Afrika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alır. Sınır komşuları, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya ve Uganda’dır. Bu yurtta Fransızca ve İngilizce (Resmi), Kinyarwanda ve Kiswahili (Shawili) dilleri konuşulmaktadır. Dini yapı olarak %53 Katolik, %20 Protestan, %11 Adventist, %5 ile %15 arası Müslüman, %4 Ateist, %10 mahalli inanışlara mensup olanlardan meydana gelir.

13 bölgesi bulunan Ruanda Cumhuriyeti’nin yerleri, Butare, Byumba, Cyangugu, Gikongoro, Gisenyi, Gitarama, Kibungo, Kibuye, Kigali, Rurale, Kigali-ville, Umutara, Ruhengeri’dir. İklimi liman iklimidir. Çoğunlukla yeşil plato ve tepelikler bulunmaktadır. Arazi çoğu zaman dağlıktır.

Doğal kaynakları, Altın, kalay, tungsten, metan, hidro enerji, işlenebilir arazidir. naturel afet alanları olarak periyodik kuraklıklar ve volkanik faaliyetler bulunmaktadır. Çimento, ziraat ürünleri, içecek, sabun, mobilya, kundura, plastik ürünler ve sigara sahalarında sanayi tipi faaliyetleri bulunmaktadır. ziraat ürünleri olarak kahve, çay, pyrethrum, muz, fasulye, patates, çiftlik hayvanları dalında gelişme elde etmiştir. öteki ülkelere kahve, çay, ten ve kalay ihracatı yapmaktadır. Para birimi ise Rwanda Frankı’dır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar