Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

İğneada Hakkında Bilgi

Trakya’nın İncisi olarak bilinen İğneada, Karadeniz’in en batısında, Trakya’nın da en doğusunda yer alır. Çok Büyük bir koyu, Star Dağları’nın ve Karadeniz’in mavisine sahiptir. İğneada’ya gittiğinizde yeşilin her tonunu temin yapabileceğiniz bir orman, Karadeniz’in maviliğine dalabileceğiniz bir deniz, incecik kumlarına basmaya doyamayacağınız bir kumsal, tür çeşit balık, oksijen bolluğu bulursunuz. Bunun beraberinde 7 adet gölü, organik ziraat ürünleri ve rahat bir dinlence de sizi bekliyor olacaktır.
İğneada’nın Coğrafi Konumu

Daha ayrıntılı anlatacak olursak İğneada, Marmara Bölgesi’nde bulunan Kırklareli kazasının Demirköy beldesine bağlıdır. Ortalama 22 kilometrelik bir sahile sahiptir ve vilayet merkezine 100 kilometre uzaklıktadır. İstanbul metropolüne ise 260 kilometre uzaklıktadır. Bu sebeple şehrin kalabalığından ve gürültüsünden sıkılanlar için vazgeçilemez ve rahat günlerin geçirilebileceği bir dinlence beldesi olarak ön plana çıkmaktadır. Ilıman iklimi ile bir hayli dikkat çeker. Haziran ve eylül ayları içinde yaz turizmine hizmet eder.
İğneada’da Balıkçılık

Teknoloji ve kişilerin kötü kullanımı neticesinde bir çok tabiat harikası bozulmuşken İğneada bu olumlu olmayan gidişata direnmiştir. Subasar Longoz ormanları içinde bulunan dereleri, Perina ve Hamam göllerinin sunmuş olduğu tatlı su levreği ve al benekli alabalık gibi 28 çeşit tatlı su balığı çeşidi beldenin dikkat çeken yalnızca iki niteliği. Faal olarak kullanılan bir balıkçı limanına sahip olduğundan Karadeniz balık çeşitlerinin en taze olanlarını bulabilmek olası. Genellikle istavrit, tekir, kalkan, hamsi ve mezgit gibi balık türleri çıkmaktadır. Fakat belde büyük bir dikkatle korunduğu için belirlenen zamanlar haricinde balık avcılığı mutlaka yasak.
Adanın Kumsalları

İğneada Longos Kumsalı, Mert Gölü’nün denize bağlandığı yerden itibaren başlayan kumsalı ile İğneada’nın en uzun kumsalıdır. İğneada Belediye Plajı ise liman bölgesine doğru 10-40 m. içinde uzanır. Kocaman kum taneleri sahil bitiminde incecik bir duruma gelir. Öğretmenler Kampı Plajı İğneada’ya ortalama 2 kilometre uzaklıkta yer alır. İğneada Liman Ardı Plajı ise fazlasıyla ilgi gözlemlemeyen fakat anında kıyısında yükselen dik tepelerin bulunmasıyla çok değişik bir yüzme tadı sunar.

Adada Naturel Hayat

Kuzey Avrupa ve Afrika kuş göç istikameti içinde kaldığı için de adeta bir kuş cenneti. Göç süreçlerinde İğneada’ya uğrayan kuşlar burada aramış olduğu tüm tabiat niteliklerini temin yapabiliyor. Bunun beraberinde Subasar Longoz Ormanları da 544 çeşit bitkiye, 310 çeşit böceğe, 46 çeşit memeliye ve 17 çeşit sürüngenin de konut sahibi.

Belde de Cenevizlilerden kaldığı varsayılan zamanı bir kale de yer almaktadır fakat yapılan araştırmalarla kalenin daha eski süreçlere ait olduğu düşünülmektedir. Demirköy kazasının çok yakınında ise Zamanı Dökümhane yer almaktadır. İstanbul’un fethinde kullanılan topların ve güllelerin yapımı ise işte bu dökümhanede gerçekleştirilmiştir. 7 üniversitenin iş donanmasında bu zamanı yapı konusunda incelemeler yapılmaya devam edilmektedir.

Yine beldede bulunan ve bir hayli merak uyandıran Dubnisa Mağarası’na Sarpdere Köyü’nden geçerek gidebilirsiniz. Bugün turizmde mühim bir noktası olan bu mağara zamanında eşkıyaların ve korsanların sığınakları olmuştur. Mağarada bulunan sarkıt ve dikitlerin yüzlerce sene sonra bile hala soluk kesici olduğunu gözlemlemek bir hayli güzel bir tecrübe olacaktır.

Güneşin batışını en güzel Mert Gölü’nün oradan seyretme şansınız bulunmaktadır. Güneş batıp, gün kararmaya başladığında kumların üstüne oturup Istranca Dağları’nın tatlı uğultusunu dinleyebilirsiniz.

Kısacası İğneada’ya gittiğinizde talep ettiğiniz dağ manzarasına erişebilir, dalgaların dinlendirici sesiyle rahatlık dolabilirsiniz. Göl kenarında piknik yapabilir, muhacir kuşların seslerini dinleyebilirsiniz.
Çeşit tür balıkları tadarak damak zevkinizi geliştirebildiğiniz gibi sıcacık insanlarıyla bambaşka bir dünya konusunda sohbete dalabilirsiniz. Adeta yitik bir aden gibi olan bu tabiat harikasında bambaşka duygulara kapılarak, olumlu olmayan ruh halinizden tam olarak arınabilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar