Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Maracaibo Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Relmpago del Catatumbo” Catatumbo Yıldırımı’na verilen İspanyolca isimdir. Bu da şimal Venezuela’da bulunan Maracaibo Gölü’nde olup biten bir fenomendir. Dünya üstünde yıldırımların en sık çarptığı yerdir. öteki yıldırım çarpmalarından değişik olmasa da, Catatumbo nehir ağzının bu yıldırımlara devamlı maruz kalması onu benzersiz yapıyor.

Venezüella Tarihinde Yıldırımların Önemi:

Yıldırım çarpması iki hasım saldırısının önlenmesine destekçi olmuştur. İlki 1595 senesinde İngiliz Sir Francis Drake tarafınca yönetilen gemiler bir yıldırım ışığı tarafınca aydınlatıldığında, İngilizlerin sürpriz saldırısı başarısız olmuştur. İkincisi ise 1823 senesinde Venezüella Savaşı esnasında İspanyol kuvvetleri gizlice sızmaya çalıştığında gerçekleşti.

Catatumbo Yıldırım Fırtınaları:

Güney ABD, şimal Venezuela’ da bulunan Maracaibo Gölü yıldırımların en fazla düştüğü yerdir. tamamıyla Catatumbo Nehri’ nin göl ile buluşmuş olduğu nehir ağzıdır. Burada yıldırımlar gün batımından ortalama bir saat sonra her gün aynı noktada görülmektedir. Bu yıldırımlar aynı öteki yıldırımlar gibidir fakat yıldırımların düştüğü yer ve zamanlaması adeta bir mucizedir.

Neden Yıldırımlar En Çok Maracaibo Gölü’ne Düşüyor?

Bölge anatomisi sebebiyle gerçekleşen kapalı rüzgar sirkülasyonu Maracaibo Gölü’ne düşen yıldırımların esas nedenidir. Karayip Denizi’ nin rüzgarları göl çevresindeki dağlar içinde sıkışıp kalmaktadır. Ovalardan sıcaklık ve rutubet taşıyan rüzgarlar And Dağları’ ndan inen soğuk hava ile karışır ve fırtına bulutlarına dönüşürler.

Maracaibo Feneri:

Catatumbo Yıldırım fenomeni aynı anda Maracaibo feneri olarak da tanınmaktadır ve ortalama 250 mil (402 km) lik bir mesafeden görülebilmektedir. Bir senede ortalama 160 gün Maracaibo Gölü’nde fırtına günleridir. Fırtına bulutlarından bir kütle meydana getiren, Catatumbo Yıldırımının ozon tabakasının troposfer tabakasındaki en büyük üreteç olduğu söyleniyor. akşamları gökyüzünü aydınlatarak aynı anda balıkçılar için bir yol gösterici olmaktadır.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar