Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir?

Elinize bir harita alıp bakınca üçgen biçiminde görülen bu bölgede, bu zamana kadar açıklanamayan çok sayıda büyülü vaka gerçekleşmiştir. Kaybolan vapur, uçak ve kişilerin sayısı tamamıyla bilinmemektedir. dolayısıyla uzun bir dönem lanetli yer yada şeytanın üçgeni gibi isimlerle anılmıştır, üstelik çağımızda de bu adları vakit zaman kullanmaktayız.

Bermuda üçgeni, Atlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir dalını kaplayan, Amerika’nın Atlantik okyanusuna oluşturulan güneydoğu sahillerinde bulunan, kuşbakışı bakılınca ise Miami, Bermuda ve Puerto Rico kısıtları bünyesinde kalan üçgen biçiminde bir alandır. Okyanusun bu bölümünde yüzlerce vapur ve uçak enkazı bulunmakta. Son 100 yıl bünyesinde batan vapur, düşen uçak ve kaybolan insan sayısı 1000’lerle ifade ediliyor.

Bu bölgede suyun altında hatırı sayılır büyüklükte mıknatıs maden kaynaklarının yer almış olduğu ve dolayısıyla uçakların bu sık manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulmuş olduğu, buna bağlı olarak da düştükleri söyleniyordu. Buna o denli uzun yıllar inanıldı ki, bazılarına nazaran farklı bir açıklaması mutlaka olamazdı. ancak öteki yandan biraz düşünürsek, şayet bu şekilde birşey olsaydı gemiler niye batıyor? mevcut değilse bir gemiyi bile çekip yutabilecek kadar güçlü miydi bu manyetizma? mutlaka hayır. şayet mıknatıs tesiri olsa ve karşıt kutuplar prensibiyle vapur çekilse bile, su yüzünde duran bir gemiyi batıracak kadar güç üretebilmesi olası olmazdı. bir de o bölgede yapılan ölçümler çok yada normalin üzerinde bir manyetik alan olmadığını onlarca kere kanıtladı.
Bölgede asıl kuşku uyandıran ise, kişilerin “denizde beyaz bir su meydana geliyor” biçiminde ifade ettikleri sıra dışı vakalardı. Bunun üstüne robot kameralı su taşıtlarıyla yapılan dalışlar neticesinde suyun tabanının bembeyaz bir örtüyle kaplı olduğu göze çarptı ve batan vapur ve uçak enkazlarının tamamı bulunmuş oldu. Şu zaman en güçlü olasılık olarak ortaya atılan güncel teoriye nazaran, bu katman denizin dibinde bulunan büyük doğalgaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek tazyik ve düşük sıcaklığın etkisiyle katılaşıp beyaz hidrat parçacıkları durumuna gelmesi biçiminde açıklanıyor. Bu bölgeden aynı anda Gulf Stream ismi verilen bir sıcak su akıntısı geçer. Suyun tabanındaki hidrat parçacıkları sıcak su akıntısıyla karşılaştıklarında eriyip su yüzüne doğru harekete geçerler. Bunun neticesinde binlerce metreküp doğalgaz suya karışmış olur ve suyun yoğunluğunu çok azaltırlar. O esnada bölgeden geçen bir vapur var ise, kesafet farkından ötürü suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz ve vapur batar. Sıcak su akıntısıyla birlikte hidritlerin erimesi bittiğinde su yüzünde meydana gelen bu beyaz katman da yok olur ve vapur sanki az önce orada değilmiş gibi gözden tam olarak kaybolur.

Aynı şekilde su yüzeyinden havaya dağılan gazlar, atmosferdeki havadan bile daha az yoğunluğa sahiptirler ve aynı nedenten bir diğer deyişle kesafet farkından ötürü uçaklar hava tarafınca kafi sürtünmeyi alamayıp irtifa kaybederler ve doğalgaz moleküllerinin havadaki oksijeni tutmasından ötürü uçağın motorları yanma için lüzumlu oksijeni alamayıp dururlar.

Şeytan üçgeninde kaybolarak en çok ünlenen vaka “Flight 19” idi. halbuki aynı anda birçok uçak kaybolmuştu. Bunlar ikinci dünya cenginde Amerikan birliğine ilişik bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş şartlarının oldukça iyi olduğunu bildirmişlerdi.

Fakat sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde aniden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir süre sonra bir anda yok oldu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları başladı. ancak uçaklara ilişik tek bir parça bile bulunamadı.

Bermuda üçgeninin sırrı çözülmüş ancak her bir şeyi hemen hemen tamamıyla bilinememektedir. İleriki senelerde “Bermuda Şeytan Üçgeni” olarak bilinen bölgenin, halen yapılmakta olan incelemelerin ışığında her bir şeyinin öğrenileceğini aklımızdan geçiriyorum.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar