Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Toplam Kalite Yönetimi Nedir

Toplam Kalite Yönetimi üniversitelerde verilen bu ders hakkında bazı bilgilere değindik.

 

Tarihçe: Toplam nitelik Yönetimi (TKY), birinci dünya savaşı sürecinde geliştirilmeye başlanmıştır. Birinci dünya savaşı esnasında nitel olarak fazlasıyla üretimin yapılması ile beraber ürün kalitesi düşmüştür

Bu hali gidermek gayesiyle üretim sırasında, ürünlerin niceliğini gözetleyen nitelik denetçiliği meydana gelmiştır. Birinci dünya savaşı akabinde nitelik denetçilerinin üretim piyasası için çok yaygın hale gelmeye başlaması ile beraber, Dr. W. Edwards söyleming İstatistiksel nitelik denetim (İKK) teorisini ortaya atmıştır. İKK teorisine nazaran üretim prosesindeki herhangi bir değişim, son ürüne yansıyacaktı. Böylelikle, çıkan her ürünün denetlenemediği hallerde, misal bir ürün tercih edilip onun üstünden nitelik kontrolü yapılıyordu.

İkinci dünya savaşı akabinde, Japonya’da imal edilen sanayi tipi ürünlerdeki düşük nitelik sebebi ile, Japon ilim ve Mühendisler donanması, mühendislerini eğitmesi için Dr. söyleming’i çağırmıştır. 1950’li senelerde bundan sonra nitelik denetim Japon üretim sisteminin mühim bir parçası durumuna gelmişti. 1970’yıllar ile beraber toplam nitelik kritik edilmeye başlandı ve nitelik sistemi organizasyon içerisinde bulunan, müdüründen işçisine kadar tüm kişilere benimsetilmeye başlandı. Sonraki on senede Japon firmalarının pozitif neticeleri sonucunda Toplam nitelik Yönetimi öteki ülkelere de yayılmaya başladı.

Prensibi: TKY, ürün yada servis standardını mevcut olan geribildirimler ışığında, devamlı düzeltmelerle artırmaya yönelik, çok kapsamlı ve planlı bir organizasyonel idare anlayışıdır. Bu sisteme nazaran bir sistemi en iyi duruma getirecek olanlar, sistemin içinde bulunanlardır. TKY gereklilikleri ISO 9000 (International Organization for Standardization) serisi gibi yayımlanmış standartlarda belirtilir. Toplam nitelik Yönetimi, başında imalat piyasası için oluşmuş olsa da, turizm piyasası, ilaç piyasası, nakliyecilik piyasası gibi akla gelebilecek her alana uygulanabilmektedir.

TKY’nin esas stratejileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

1-Yönetimsel ve operasyonel proseslerde mükemmeliyetlik.

2-İşin her dalında devamlı gelişme kültürü.

3-Kalite artışının sonuçlarının hem giderlerde azalış hem karlılık artışı sağlayacağı anlayışını benimseme.

4-Tedarikçiler ve müşteriler ile çok iyi irtibat şeklinde olma.

5-Müşteri odaklı çalışma.

6-Takım çalışmasını özendirme.

Kalitenin efektif yükselmesi için, TKY’nin şirketin en üst yetkilisinden en alt çalışanına kadar tüm kişilerçe benimsenmiş olması icap eder. Toplam nitelik idare Sistemi, bir firmanın idare, irtibat, dağıtım, üretim, satım vb. bütün departmanlarını kapsamaktadır. Şirkete bağlı tüm birimlerdeki personelin kaliteyi geliştirmekten mesul olduğu varsayılır. Bu aynı anda problemleri çözme hususunda bütün çalışanların becerilerini kafi gözlemlemek olarak anlaşılabilir.

Masrafı: çağımızda çok sayıda firma, TKY’ne geçişin getirdiği harcaması, ürettiği katma değerden çok olduğunu düşünmektedir. fakat yapılan çok sayıda araştırmaya nazaran, doğrudan veya bilvasıta yoldan ortaya çıkan nitelik problemlerinin maliyeti, TKY’ni uygulama maliyetinden çok daha fazladır. Buna karşın çok sayıda firma TKY felsefesi yerine düşük nitelik sebebi ile standartlara uymayan ürün yada hizmet bedelini ödemeyi tercih etmektedir.

Özellikle müşteri bilincinin arttığı modern ülkelerde ve pazarda rekabetin hakim olduğu sektörlerde TKY bundan sonra bir mecburiyet durumuna gelmiştir. Çünkü müşteriler hizmet yada ürün satın aldıklarında, yalnızca ürün fiyatına değil, aynı anda kalitesine de özen göstermektedirler. birtakım modern ülkelerde, belirli standartlara uymayan ürün yada hizmetler, türlü gösterim organlarında açıklanarak, müşterileri değişik marka seçimlerine yöneltmektedir. Müşteri yitirilmesine uğramak talep etmeyen şirketler da TKY’ne geçiş yaparak önlemlerini almakta, birçoğu ISO 9000 gibi standartlar çerçevesinde onaylanarak müşterilerine kaliteli ürün yada hizmet vermektedirlar.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar