Pazartesi, Kasım 27, 2023
spot_img

Satış Temsilciliği Nedir

Adı son senelerde bir hayli sık bir biçimde anılmaya başlanan satış temsilciği, Türkiye’de bilhassa uluslar arası boyutlarda aktif bir halde çalışan, dev kozmetik firmalarıyla bilinmektedir.

Satış temsilciliğini üstüne alan şahıs, bağlı olduğu firmayla bir anlaşma yapar ve o firmanın ürünlerini çevresine pazarlamaya başlamaktadır. satım temsilcisi her sattığı üründen belli bir komisyon sağlar ve bu sayede de gelir elde etmiş olur. Özellikle sosyal alanda etrafı çok olan şahısların ilgi göstermiş olduğu satım temsilciliğinde, satım temsilcisi tüketici ve müstahsil içinde hizmet ve mal trafiğini sağlamakla görevlidirler.

Satış temsilciliğinde firmayla anlaşma yapan şahıs, anlaşmadan sonra firması temsil etmekte ve dolayısıyla anlaşmış olduğu firmanın ürünlerini tüketiciye en iyi şekilde tanıtmak ve satmak mecburiyetindedir. bir diğer deyişle burada satım temsilcilerinin asıl rolü, müstahsil ve tüketici içinde aracılık yaparak üreticinin ürününü, tüketiciye pazarlamaktır. satım temsilcilerinde bir dizi özelliklerin bulunması gerekmekte ve bu özellikler yardımıyla temsilci bağlı bulunmuş olduğu firması en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu özelliklerden kuşkusuz olarak en önemlisi ise, ikna kabiliyetidir. Temsilci, ürünü tanıtmak ve pazarlamak için ikna kabiliyetini kullanmakta ve bu sayede ürünü pazarlayarak hem kendi aynı zamanda firma kazanmaktadır.

Hem firmanın aynı zamanda satım temsilcisinin kazanıldığı satım temsilciliğinde, neredeyse her piyasadan ürün satımı yapılabilmektedir. Çalışılan sektörlerde ise, çalışma koşulları ve ortamı değişmektedir. Bu koşullar ve ortam piyasanın özelliklerine nazaran belirlenir. Bu hal örnekle açıklanacak olunursa, yapı alanında satım temsilciliği yapan bir kişiyle tıp alanında satım temsilciliğinin çalışma ortamları ve koşulları birbirinden farklıdır. İnşaat alanında şahıs yapı sahaları ve yapı firmalarının ofislerinde temsilcilik işini yürütürken, tıp dalında bu temsilciliği yürüten şahıs hastanelerde ve kliniklerde işini yürütmektedir. Bu çalışma türünün en fazla bilinmiş olduğu olan kozmetik alanında ise, satım temsilcisi bayanların olduğu her noktada işini yürütebilme niteliğine sahiptir.

Son senelerde, küreselleşen dünyayla bankaların mühim bir duruma geldiği dünyada satım temsilciliği işi bankacılık alanında de kullanılır bir duruma gelmiştir. gün geçtikçe rakamları artmakta olan bu temsilciler müstakil veya direk bir halde çalışırlar. Bankacılık alanında satım temsilciliği işini yürüten şahıslar ise, bankaların müşterilerine sunmuş oldukları sigorta poliçeleri veya kişisel emeklilik satımını üstlenmektedirler. Bu şahıslar satımı gerçekleşen her işlemden bir gelir elde etmektedirler. hızla gelişen teknolojinin geliştiği, internetle telefonun yaşamımızın odak noktalarına yerleştirildiği çağımızda, satım temsilciliği işi bundan sonra telefondan veya internetten de yürütülebilir bir duruma gelmiştir. bir diğer deyişle dönemin ihtiyaçları ve getirileri yakından takip edilerek ona nazaran uygulamalar geliştirilmektedir.

Büyük markalar tarafınca satım temsilcileri bir hayli çok önemsenmektedir. Bunun sebebi ise, marka ürünlerini hiç bir gayret masraftan temsilciye sattırarak hem kendinin aynı zamanda temsilcinin kazanmasını sağlamaktadır. satım temsilcisi ise, kendinin olmayan bir ürünü satar ve bir gelir elde eder. bir diğer deyişle her iki taraf da bu işten karlı çıkmaktadır.

Burada bir nokta bir hayli dikkat cazibeli ve de mühimdir. çağımızda reklam piyasası çok ön plana çıkmakta ve bu yüzden fazlasıyla paralar harcanmaktadır. ancak satım temsilcisi satmak talep ettiği ürünü ilk etapta tüketiciye tanıtır. Ardından da satmak için uğraşır. satım temsilcisi ürünün satamasa bile naturel olarak ürünün reklamını yapmış olur. bir diğer deyişle müstahsil marka her halten karlı çıkmaktadır. Üstelik marka bu reklam için de para ödememektedir.

Satış temsilcisi şahıs, ya maaş veya prim usulüyle işini yürütmektedir. Maaş usulüyle çalışanların miktarı ise bir hayli azdır. genellikle satım temsilcileri sattıkları ürün üstünden prim usulüyle para kazanmaktadırlar.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar