Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Risk Toleransı Nedir?

Risk toleransı, yatırımcının, yaptığı bir yatırımın kendisine problem yaratmadan giderilebilecek risk seviyesi şeklinde değerlendirilebilir.

Risk toleransı, yaptığınız girişimlerde sağlıklı karar alabilmenize, kendinizi daha iyi değerlendirmenize ve girebileceğiniz maksimum riskin bilincinde olarak daha akılcı davranmanızı sağlar.

 

Risk Hesaplamaları

Herhangi bir yatırım gerçekleştirdiğinizde her bakımdan yatırımın negatif neticelerini tahmin edip, zarar etme ihtimalinizin bilincinde olarak alacağınız karar sizin aldığınız risk kriterinizdir.
Risk toleransı, her girişimci için aynı değildir. Yatırımcı için aynı olmadığı gibi ayrıca türlü yatırım ürünleri arasında farklılık arz edebilir. Risk toleransı yatırımcının; deneyimleri, becerileri ve taleplerini harmanlamasıyla meydana gelir.

Mesela, kazancımın her ay yüzde 30’unu bazı yatırım ürünlerinde işlettiğimi varsayalım. Bu yatırımdan beklentim ne? Maksimum kar elde etmek isterim. O halde, her ay yatırım için bir köşeye koyduğum miktarın yüzde 20’sini ya da yüzde 10’undan fazlasını ve yahut miktarın tamamını yalnızca daha çok kar sağlamak için riske sokmayı nedenli istiyorum? Farz edelim ki bu riske girdim O halde, anaparamı işleteceğim yatırım için şimdi uygun bir an mı? Bu olasılıkların hepsi risk toleransımızı ortaya koyuyor.

 

Risk toleransını etkileyen faktörler

 

Var Olan Sermaye ve Kar Eğilimi

Var olan gelir ve yatırımlar için bir köşeye koyduğumuz miktarın yüzde kaçını zarar etmeyi göze aldınız. Kar eğilimi ne oranda çoksa genellikle riskte o oranda büyüyebiliyor.

Gündelik Hayatın Ruhsal Etkisi

Riski çok olan girişimler kesinlikle, günlük yaşantımızı da direk etki etmektedir. Gün içerisinde ekonomi haberlerinde girişimlerinizle alakalı problem arz edecek bir olayla karşılaşmaya ne denli hazırsınız? Bu hayata bütün olasılıklar mümkün, bu tür durumları önceden hesaplamanız icap ediyor. Olumsuz durumlarla karşılaşırsak stres içinde akılcı kararlar vermeniz söz konusu olabilir.

Mal Varlığı Ve Miras

Ciddi bir mal varlığınız söz konusu olabilir ya da yüklü bir miras beklentisi içerisindesiniz, bu tür hallerde riske girmek ve risk toleransını aşağıya çekmek muhtemel olabilir.

Zararın Giderilmesi

Olası zararları giderebileceğiniz başka olanaklarınız mevcutsa en azından daha rahat riske girebilirsiniz.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar