Pazar, Kasım 26, 2023
spot_img

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Bankaların verdiği evlilik kredileri için tüketici kredi müracaatında bulunularak talep edilen tutarda kredi isteyebilir. Bankaların sunduğu evlilik kredisinden yaralanmak için aylık maaş evrakı( maaş bordrosu) ve öbür kredi müracaat belgeleri ile bankalara müracaat etmek kâfidir. Kredinin kabul edilme sürecinde banka kredisine müracaat eden şahsın kredi geçmişi aylık kazanç durumu borçluluk durumu gibi ölçütler göz önünde bulundurularak kredi verilmesine banka vasıtasıyla kabul edilebilir. Bu tarz bir evlilik kredisi kullanılması durumunda geri verme şekli 36 taksite kadar taksitlendirilerek kredi alımından sonraki ay ödenecek biçimde düzenlenecektir. Erteleme imkânının olması durumunda bireysel kredi bünyesinde alınan evlilik kredisinin geri verilmesi en fazla 3 aya dek ertelenerek geri verilebilir. Devletin verdiği evlilik kredilerinden farklı olarak ödeme vadesinin daha uzun vadeli ertelenmesi olası değildir.

Devlet Destekli Evlilik Kredi Nasıl Alınır?

Devlet vasıtasıyla bilhassa erken yaşta evliliği teşvik etmek için sunulan evlilik kredisi ise belli şarlar bünyesinde yeni evlenecek bireyleri desteklemek için sunulan geniş bir destek kredisi olup bazı şartları gerekli kılan çiftlere vermektedir.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları

Devlet destekli evlilik kredisini bankaların verdiği kredilerden farklı kılan en önemli yanı faizsiz bir özelliğinin bulunmasıdır.18-24 yaş dilimindeki fertlerin yararlanması için verilen evlilik kredisinden lisans mezunlarının faydalanabileceği üst yaş sınırı ise 26 yaştır. Evlenmeyi düşünen bu yaş dilimindeki bireylerin krediden yararlanması için Türk Ceza kanunu bünyesinde herhangi bir suçtan hüküm yememiş ve evlilik harcamalarını gideremeyecek ekonomik güçte bulunması aile ve sosyal politikalar bakanlığının istediği öbür koşullardır.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Faiz Oranları

En fazla 10.000 TL’ye değin verilen devlet destekli evlilik kredisinin sıfır faizli bir özelliğinin bulunmasının dışında bir yıl sonra geri verilmeye başlanması da tanınan bir diğer imkân şeklinde evliliği düşünenleri teşvik ediyor. Geri verme vadesinin 4 yıl olduğu için aile ekonomisini kasmadan geri verilebilecek evlilik kredisi ilk yıl çocuk sahibi olunması durumunda da bir yıl daha ötelenebiliyor.

Popüler İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img

Güncel İlgili Yazılar